Timsal Karabekir Babası Kâzım Karabekir’i Anlattı

IMG_0320

Gazi Kâzım Karabekir Paşanın en küçük kızı Timsal Karabekir Yıldıran (77), NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemizin konferans salonunda babasını anlattı. 14 Mart 2016.

1941 Ankara Doğumlu Timsal Karabekir Yıldıran, General Kazım Karabekir’in 3 üncü kızı. 26 Ocak 1948’de 7 yaşını bitirdiği gün babasını kaybeden Yıldıran, yaptığı ilk evliliğinden 3 çocuk sahibi oldu ve eşinin yedek subaylık yaptığı dönemde Sivas’ta öğretmenlik yaptı. İkinci evliliğinin ardından eşiyle birlikte doğu ve güneydoğu illerinde” silahla değil kalemle savaşmalıyız” konulu bir seri konferans verdiler. 1991 yılında eşi Atilla Köymen öncülüğünde Kazım Karabekir Kültür Merkezi’ni kurdular. 2003 yılında Kazım Karabekir Vakfı’nın ve Müzesi’nin kurucusu oldu.

Konuşmadan bazı notlar:

“Mustafa Kemal Paşa, Erzurum’dayken Karabekir’e verilen emri duymuş, her ne kadar kendisini İstanbul’dan doğuya davet eden Karabekir o olsa da yine de tedirgin olmuştur. Kazım Karabekir gelir. Sivil olan Mustafa Kemal Paşa’nın karşısında asker selamı verir ve ‘Paşam dün olduğu gibi bugün de bütün kolordumla emrinizdeyim’ der. İşte o gün İstiklal Harbimiz başlamış ve kazanılmıştır. O gün Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.”

“Okullarda her konuda kurs vererek onları eğitirdi. Kurduğu okulda yetimhanedeki yavruları için ağaç bayramı, kitap bayramı yapardı. Okumak onun için önemliydi. Kitap bayramını, peygamberimizin doğum gününde yapmıştı.”

“Anadolu’da Türklere ait toplu mezarlar bulundu. Oysa bir tane Ermeni toplu mezarına rastlayamazsınız”

Karabekir’in adının Atatürk’e suikast iddiasına karıştırıldığını da anlatan Yıldıran, İsmet Paşa’nın kendisini çağırdığını bahane ederek tutukladıklarını anlattı. Yıldıran, “İdamla yargılanan paşaların alınları açık. Suikastle ilgili hiç soru sorulmuyor. Niçin parti kurdun, amacın neydi, gibi sorular soruluyor. Beraat etti. Zürafalı Köşk’te uzun yıllar göz hapsinde tutuldu. Atatürk, Dil Kurultayı’nda, ‘Karabekir’i davet edin’ diyor. Ancak araya bir takım insanlar giriyor ve engel oluyorlar. Ölümüne yakın da helalleşmek istediğini belirtiyor. Ancak yine haber vermiyorlar. Babam, bu konuyla ilgili, “Tabi giderdim. O Mustafa Kemal’dir.” demişti. 1946’da Ruslar’ın Kars’ı ve Ardahan’ı istediklerini de anlatan Yıldıran, “Babam, ‘boğazlar Türk’ün boğazı, Kars ve Ardahan’da belkemiğidir. Verecek bir karış toprağımız yok’ demiştir, diye konuştu. Karabekir Paşa’nın, Şeyh Şamil’in torunu ile bacanak olduğunu ve sıkça satranç oynadıklarını da anlatan Yıldıran, “Babam vefat ettiğinde tabutuna Kars kalesine çekilen şanlı bayrağımız sarıldı” şeklinde konuştu.

Size bir de dede (Kazım Karabekir) vasiyeti vereyim. Diyor ki Karabekir; “Vatandaş, yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Evvela her işin hakikatini ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap.” Bu o kadar önemli ki; bir yanlış bilgi, gerçekten başkasının felaketini de hazırlayabilir. Dolayısıyla karşına çıkan her bilgiye inanmayacaksın. Hakikati araştıracaksın.

 

 

 

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 15/03/2016.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: