Uğur Işılak Şunları Söylemiş Hayli Zaman Evvel

u ışılak

Uğur Işılak

23 ekim 2007 tarihinde Sille kültür evinde konuşan Uğur Işılak’ın dediklerinden tuttuğum kısa notlardır…(Arşivimde kalmış. Muammer ULUTÜRK)

“Abdürrahim Karakoç’un hayatım üzerinde çok etkisi oldu. Necip Fazıl kitaplarıyla tanışınca da hayatım büsbütün değişti. Karakoç’tan sonraki idolüm Necip Fazıl’dır. Daha sonra Cemil Meriç kitapları okudum. Onun eskisi kadar olmasa da etkisi vardır. Günümüzde filmler, diziler çok etkili. Herkes kitap çıkarıyor. Fikir kitapları yazılıyor. 21. yy., insanı çok tembelleşti. Hepimiz için geçerlidir bu. İnternet de ilmi gelişmemizi engelledi. Fikir adamlarının nesil üzerindeki etksini bugün modern vasıtalarla kullanmak lazım. Benim bu işlere fıtri bir eğilimim de vardı. İstidadımı iyiye kanalize etmek istedim. 13-14 yaşımdayken sanat adamı olmadan evvel dava adamı olmaya karar verdim. Müslüman Türk evladının böyle olması gerektiğine inanıyorum. Ben sanatı böyle algılarım. Böyle yola çıktık. 35 yaşıma geldim. Herşeyin hayırlısını dilerim.”

“Bazı şeyler size mahrum bırakılıyor mu? İnancınızdan dolayı sıkıntınız var mı? Diye soruyorsunuz. Davanızda samimi iseniz Allah bütün kapıları açar. Herkes hak ettiği yerde. Davasına inanan, ben harcanıyorum, eserlerim var vs. demez. Davama ne kadar sadığım ona bakarım. Ben şu yere nasıl varırım derdinde değilim. Hedef kitleniz kim? Benim öyle bir hedef kitlem yok. Ama tespit etiğim bir kitle var. Gaye adamınınpazar anlamında böyle düşüncesi olamaz. Onu Unkapanı tüccarları yapar. Amacınızla sanat yaparsınız. Sizi kim dinlerse işte onlar kitlenizdir. Milliyetçi, muhafazakar ve mukaddesatçı kesim dinliyor beni. Aleviler ve solcular da var. Yüzde elliden fazla muhafazakar milliyetçi kitle. Bizim bu kesimin sanatla ilgisi yok. Ya zaruri görmüyor veya ruh inceliği, ruh kibarlığı yok. Ruh zerafeti rakçıyı dinlemek olmayabilir 10 yıldır hele 6 yıldır Türkiye’yi geziyorum. Duyarlı belediye başkanları çağırdılar. Bakıyoruz, alakası olmayan insanlar bir sürü para ile çağırıyorlar. Bunun adı bana göre ruhsal katliam. Yoz adamları çağırmak ile canileri çağırmanın bir farkı yok. Bunun yapılmaması lazım. İnsanların ruhuna tecavüz edenleri bu etkinliklerde görmek üzüyor beni. Gelecekte kültürel anlama belediye başkanlarına çok iş düşüyor. Başkanlar değer yargılarımızla yeniden bir ihya hareketi başlatabilirler. Müzik haram mı? Ben işimin yüzde yüz helal olduğunu iddia etmiyorum. Şairler yalancıdır diyenler olmuş. İşret, teganni ve musiki hakkında değişik görüşler olmuş. Müspet bakan alimler hakikate, hayra götüren musikiye uygun bakmış. Benim işin herkesi hayra çağırdığını iddia edemem. Müziğin ne olduğunu ifade edemem. Bu anlamda ona hak ve hakikate vesile olmasını umarım. Aşık Reyhani, mahsuni etkileri var bende. Ozan kültürüyle yetiştim. Barış Manço beni etkilerdi. Farklı yorumuyla Orhan Gencebay’dan söz olarak haz almam ama müziğini beğenirim. Vizyonu ar onun müzikal anlamda. Barış Manço ve Orhan Gencebay müzikal anlamda devrimcidir.”

 

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 14/02/2016.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: