Ozan Sağdıç

CPXtFxVU8AAM2yB

Altınsafran Fotoğraf Yarışması Jürisi, 19 Eylül 2015

“16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” kapsamında “Mimaride Işık” temalı fotoğraf yarışması jürisi olarak önce 19-20 Eylül 2015 tarihlerinde, ardından da 9-11 Ekim 2015 tarihlerinde festival açılışı münasebetiyle Safranbolu’da idim.

CPXCq98UAAA9MN6

Ozan Sağdıç’la birlikte Aygür Otelde

Jüride Ozan Sağdıç, Hamit Yalçın, Tuna Akçay ve Ata Yakup Kaptan ile birkaç gün aynı ortamlarda bulunduk. Ben burada hem Ankara-Safranbolu yolculuğumda hem de Safranbolu’da tanıdığım Ozan Sağdıç’ı anlatmak istiyorum.

“1934 Balıkesir doğumlu. Çocukluğunu Edremit’te geçiren Sağdıç, ortaokul eğitimini İzmir Buca’da, lise eğitimini İstanbul Kabataş Lisesi’nde alır. Fotoğrafla ilk olarak lise son sınıfta tanışır. İşe ilk olarak 1956’da Hayat Mecmuası’nda foto muhabiri olarak başlar. 1930’lardan başlayıp 50-60’lı yıllara kadar süren Henri Cartier-Bresson’un öncülük ettiği gerçeklik akımını Hayat ile Türkiye’ye taşıyan kuşağın temsilcisi olur. 1959 sonlarında Hayat mecmuasının Ankara bürosuna geçer. Hayat mecmuasından ayrıldıktan sonra Ankara’da yayın-endüstri, turizm fotoğrafları, takvim, poster çalışmaları yapan ve baskı hizmetleri veren bir işyeri açar. Fotoğraf dalında devlet sanatçısı seçilir.” (Bkz. Wikipedia).

ozan-sagdic_640

Ozan Sağdıç, 10 Ekim akşamı, TÜRKSOY’un davetlisi olarak Safranbolu’ya Türk dünyasından gelen fotoğrafçılara yaptığı saydam gösterisinde (“Fotoğrafla 60 Yıl” ve “Demir Ejder’in Ağıtı”) tarzını  belgesel-fotojurnalizm-mizah olarak tarif etti. Hayatı boyunca günlük yaşama esprili bir dille yaklaşmış zaten. Kendisi de tam öyle biri zaten. Esprili, neşeli, konuşkan. 81 yaşına rağmen, hayat dolu.

IMG_8932

İki eski fotoğraf gösterisini izledik

Ben, ustayı herşeyden evvel çok bilgili bulduğumu söylemeliyim. Yıllar öncesinin hatıralarını keyifle dinledim kendisinden. Türk Edebiyatının, sanatının, fotoğrafının ustalarını görüntülediği fotoğraflarını görme ve konuşma imkanı buldum. Sağdıç, bazıları yaşıtı olan diğerlerinde gördüğümüz gibi kibirden gururdan uzak kalabilmiş biri. Arşivinde olağaüstü bir birikim mevcut. Kendisine fotoğrafın maddi olarak neler kazandırdığını sordum. Bazı dönemlerde iyi kazandığını ancak bunun yeterli bir birikim sağlamadığından söz etti. Kurucularından olduğum Anadolu Fotoğraf Derneğinin farklı yarışmalarda jüri üyesi olma teklifimize hiç hayır demedi Sağdıç. Bunlardan bir kısmında bizimle birlikte yer aldı.

 Fotoğrafın dışında, Ömer Hayyam ve Mevlana’nın rubailerini Türkçe’ye çevirmeye devam ediyor, Tarih dergisinde yazılar yazıyor.
Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 14/10/2015.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: