30. Sayısında Anadolu Fotoğraf Dergisi

Adsız

Yrd. Doç. Dr. Muammer ULUTÜRK

Türkiye’de kültür-sanat alanlarında internet üzerinden veya basılı yayın yoluyla okuyucuna ulaşan dergilerin serüvenine ve kişisel tecrübelerime dayanarak ANAFOT’un oldukça iyi bir yerde durduğunu söylemeliyim.

Büyük heyecanlarla başlayan ancak birkaç sayı sonrasında kapanan çok sayıda dergi var ülkemizde. Bunların kısa ömürlü oluşlarının sebepleri de genellikle birbirine benzer. Ya dergi çıkarmaya imkan verecek maddi kaynak tükenmiştir ya da ekip enerjisi eriyip gitmiştir. Bu ikisinin dışında kalan sebeplere rağmen devam eden yayınları “olağanüstü” olarak yorumlamak icap eder.

İlk sayısından son sayısına kadar mutfağında bin bir zahmetin yaşandığı dergimizde yüzlerce dosya, binlerce fotoğraf yayımladık/yayımlamaya devam ediyoruz. Anadolu’yu karış karış anlatan belgesel nitelikli, öğretici, eğitici, merak uyandırıcı çalışmaları takipçilerimizin istifadesine sunuyoruz.

Estetik bakış açılarıyla emek ürünü dosyalarını bize ulaştıran fotoğraf dostlarımızla on binlere ulaşıyoruz. Gönüllü birlikteliklerimiz umut kaynağımız oluyor. Emek veren, katkıda bulunan herkese minnettarız.

ANAFOT’un Facebook’taki üye sayısı Mayıs Ayının (2014) ilk haftası itibarıyla 38.000 iken 2015 yılına gireceğimiz yılın bu son gününde 69.000’e yaklaşmış bulunuyoruz.

Geride bıraktığımız günlerde Anadolu Fotoğraf Derneğimizin doğumunun birinci yılını kutladık. Genel merkezimizi Cinnah Caddesinde görkemli bir merasimle açtık.

Dergimizin mutfağında bütün fotoğraf camiasının yakından tanıdığı bir sanatçımız var. Dernek Genel Başkanımız Hamit Yalçın. Mütevazı, beyefendi ve eskilerin deyimiyle çelebi ağabeyimizin “Anadolu’ya vefa” diyebileceğimiz duruşu ile yeni sayılarla karşınızda oluyoruz. Sanatçımız geçtiğimiz aylarda Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki bir fotoğraf sergisi açmıştı. Ardından uluslararası 15. sergisine Ekvador’un başkenti Quito ev sahipliği yaptı. Bu tür etkinlikler Türkiye’nin mekan ve değerlerini kıtalara, ülkelere taşımış oluyor, kültür köprüleri kuruyor.

Türkiye-Balkanlar hattında ortak kültür değerlerimizi diriltme çabası olarak görebileceğimiz girişimleri çoktan semeresini verdi. Tuna Akçay’ın girişimleriyle Arnavutluk Yunus Emre Enstitüsü İşkodra Türk Kültür Merkezi Bünyesinde “Türk Ve Arnavut Kültüründen Ortak Yansımalar” konulu fotoğraf yarışması düzenledik. Ödül töreni 27 Haziran’da İşkodra’da yapıldı, biz de orada jüri üyeleri olarak görevimizi yaptık.

Dergimizin Yazı İşleri Sorumlusu Memduh Ekici ustamız, “Erbeli (Ereğli) Belgeselleri” adıyla 30 bölümden oluşacak projesine devam ediyor. Çekim, kurgu ve montajlarını kendisinin yaptığı belgesellerin Ereğli kültür tarihine önemli katkılar yapacağına yürekten inanıyoruz.

Dernek ve dergi olarak fotoğrafçılığımızın sorunlarını ve çözüm yollarını ortaya koymayı amaçlayan ulusal bir sempozyum için neler yapabileceğimizi tartışıyoruz. Zaman ve hazırlık isteyen bu çalışma önceliklerimiz arasında.

Söz sırası geldikçe, dergimizin şiarı olan her tür politik söylemden uzak sözümüzü söylemeye, ülkeler arası kültür ve gönül köprüleri kurmaya, yeni dosyalar yayımlamaya devam edeceğiz.

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 31/12/2014.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: