İstanbul Üniversitesi TARİH’ine Kavuştu

ResimBâyezid Meydanı’nda gezdiğiniz esnada İstanbul Üniversitesi’nin görkemli kapısı sizleri karşılar. Köklü bir tarihe sahip bu yapının enterasan bir geçmişi vardır.

İstanbul’daki İlk Osmanlı Sarayı olan Eski Saray’ın bulunduğu alan 1826’da Seraskerlik’e verilmiş, daha sonra ahşap Serasker Konağı yıkılarak, bugünkü bina 1866’da Fransız mimar Bourgeois tarafından Harbiye Nezareti olarak yapılmıştır. Şu an İstanbul Üniversitesi giriş kapısı olan görkemli kapı, Harbiye Nezareti Kapısı olarak yapılmıştı. Kapı yapılınca kitabesi dönemim ünlü hattatlarından olan Mehmed Şefik Bey’e sipariş edilmişti. Mehmed Şefik Bey’in üç parçadan oluşan kitabesinin üzerindeki madalyonun içine de dönemin padişahı Abdülaziz’in tuğrası yerleştirilmişti.

ResimEn üstte Sultan Abdülaziz’in tuğrası bulunurken, kitabenin ortası celi sülüs yazıyla “Daire-i Umur-ı Askeriye” (Askeri Emir Dairesi Yani Eski Genelkurmay Başkanlığı) yazılıdır.

Kitabenin sağında Fetih Süresi 1.Ayet: “İnna fetehnaleke fethan mübine” (Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik) ve solunda ise Fetih süresinin üçüncü ayeti “Ve yensurakâllahu nasran azizê” (Allah sana şanlı bir zaferle yardım etsin) yazmaktadır.

Sultan Abdülaziz’in Tuğrasının Üzeri Kapatılıyor

1927 yılında, dönemin Rize milletvekili Ekrem Rize’nin kişisel çabasıyla 1057 sayılı bir kanun çıkarılır. Tam adı: Türkiye Cumhuriyeti Dahilinde Bulunan Bilimum Mebani-i Resmiye ve Milliye Üzerindeki Tuğra ve Medhiyelerin Kaldırılması. Bu kanuna dayanılarak onlarca tarihi binada bulunan Osmanlı tuğra ve kitabeleri kaldırılır, silinir ya da kırılır. Bu yazıların tarihi eser niteliğine bakılmaksızın kıyım yapılır. Bu kıyımdan İstanbul Üniversitesi girişindeki kapı üzerinde bulunan Sultan Abdülaziz’e ait tuğra da nasibini alır.

ResimÜç parçadan oluşan kitabenin üzeri mermerle kapatılır. 1933 yılında Darülfünun’un ilgası ve İstanbul Üniversitesi’nin kurulması ile kitabeye “İstanbul Üniversitesi”, kitabenin üzerinde bulunan mermere de T.C yazılır. 1949 yılında dönemin rektörü kitabenin üzerindeki mermerleri söktürüp kitabeyi ortaya çıkarır ama üzerinde T.C yazan madolyonu sökmeye cesaret edemez.

87 yıl süren yanlış “TARİH” oldu

Eski adıyla Darülfünun olan ve Türkiye’nin en eski yükseköğrenim kurumu İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampüsündeki tarihi ana giriş kapısı restore edildi. 2013 yılının son aylarında başlayan ve yaklaşık 6 ay süren restorasyon çalışmalarından sonra kapının orijinalinde yer alan Sultan Abdülaziz’in tuğrası da gün yüzüne çıkmış oldu. Kapıda bulunan İstanbul Üniversitesi yazısının önüne ‘T.C.’ ibaresi, üniversite amblemi de yazının sonuna eklendi. İstanbul Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından ayrılan bütçe ile, Akka Mimarlık tarafından sürdürülen tarihi kapının restorasyon ve konservasyon çalışmasında; cephe temizliği, taş onarımlar, kimyasal sağlamlaştırma, kalem işi süslemeleri de yapıldı.

Resim

İstanbul Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Cemil Akçay, twitter üzerinden şu açıklamalarda bulundu: “Bayezid kapıda bulunan tuğralarla ilgili 2007 yılında alınan Koruma Kurulu Kararı doğrultusunda restorasyon sırasında ortaya çıkan ön ve arka taraftaki tuğralarla ilgili bilgi, belge ve raporlar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulmuş ve Kurul Kararı doğrultusunda tuğralar açılmıştır. Bayezid kapımız Pazartesi itibariyle geçişe açılması planlanmıştır. Kurul tarafından onaylanacak proje doğrultusunda aydınlatılacak ve gece de tüm ihtişamıyla görünmesi sağlanacaktır. Üniversite denildiğinde ilk akla gelen simge olan tarihi kapımızın projeleri dahi yoktu. İlk önce restitusyon rolove ve restorasyon projeleri yaptırıldı, projelerin koruma kurulunca onaylanmasından sonra restorasyon işlemine başladı. Yaklaşık altı ay süren restorasyon tamamlandı. Yeni yüzüyle yeniden açılacak olan tarihi kapımız Üniversitemize ve yüksek oğrenimimize hayırlı olsun.”

87 yıllık bu TARİH’i yanlışın düzeltilmesinde emeği geçen başta İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet ve Daire Başkanı Cemil Akçay olmak üzere tüm personele teşekkür ediyoruz.

Alıntı:http://www.istanbultarih.com/istanbul-universitesi-tarihine-kavustu-2.html

 

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 14/04/2014.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: