Resmi Numaralar

Görsel

FOTOĞRAF: Latife Hanım ile Mustafa Kemal Paşa’ya Ahenk gazetesinden nikah tebriği. (30 Ocak 1923)

Bilim kitapları da, din kitapları da canlıların olduğunu yazar. İstisnası yoktur. Aksini iddia hurafedir. Bir “fani” olan Mustafa Kemal de öldü.

Selanik dolaylarında doğan Atatürk, on iki yıl askeri okullarda okudu, yılları askerlikte tüketti ve kırk iki yaşında kendinden on dokuz yaş küçük bir kız ile evlendi. Bildiğiniz gibi evlenmek de “ölümlü” insana hastır. 30 Ocak 1923 tarihli Ahenk gazetesi bu evliliği ikinci sayfadan tebrik eder. Sadeleştirilmiş hali şöyle:

“Muhterem kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Paşa hazretlerinin Uşakizade Muammer Beyefendi’nin kızları hanımefendi ile sünnet olan sözleşmeleri yapılmıştır. Bu mutlu sözleşme, İzmir ve İzmirlilerle mutlu bir destek verme ve ayrı bir öğünme nedeni oldu. Kurtuluş tarihinin değerli kurtarıcısına ve bu değer kaynağının mesut eşi hanımefendi hazretlerine tebriklerimizi sunarız.”

Annesi Zübeyde hanımın ölümünden on beş gün sonra acısı küllenmeden yapılan bu evlilik maalesef yürümedi, otuz ay sonra son buldu. Evlenmek gibi boşanmak da ölümlülere mahsustur, çünkü aşklar da ölümlüdür maalesef.

İmam-hatip veya “düz” lise, ha Ayvaz kasap, ha kasap Ayvaz, ikisi de bir hesap, ikisinde de imalatın çoğu aynı tip insan. Çünkü her iki insan tipi de aynı tarih kitabından besleniyor. Cumhuriyet okullarının her hangi birinden mezun olanlar “İnkılâp Tarihi”ni, “Cumhuriyet”i ve kurucusu “Ulu Önder Atatürk”ü sorgulamaksızın “ezberlemek” zorundalar. Bazı mezunlar ise İslam’ın beş şartına altıncısını katmak gibi bir günahı kebire düşmemek için çuvala sığmayan Cumhuriyet günahlarını İnönü’ye yükleyerek kefaretten kurtulmak ister ya, neyse…

Bir milletin bütün okumuşları nasıl olur da “belletilen”le yetinir, nasıl olur da sorgulamaz, anlamak zor. Ya da kolay: Milli birlik ve beraberliğimiz için, yalan da olsa bir şeylere ihtiyaç var!

Küçük, masum yalanlar, kanımca en sinsi yalan. Çünkü ardı sıra gelecek yalanlara meşruiyet kaynağı oluyorlar.

Resmi tarih kitaplarında yazılı doğrular üstünden, geliniz iki küçük sorgulama yapalım. Sanırım meramımı daha iyi anlatırım:

» Atatürk Selanik’te doğdu. Bu “doğru”yu hiç araştırdınız mı? Zübeyde hanım Selanik’te, o evde mi doğurmuş Mustafa’yı? Selanik’in kuzeyinde Langaza’da (Λαγκαδας), köyde doğmuş olabilir mi?

» Zübeyde Hanım, İzmir Karşıyaka Osmanpaşa camii avlusunda koca bir kayanın altında yatıyor. Hiç araştırdınız mı, öldüğünde Zübeyde Hanım’ın nereye gömüldüğünü? Rahmetli, Karşıyaka’nın tek Müslüman kabristanı olan Soğukkuyu Kabristanı’na gömülmüş ve üzerine de diğer İslam kabirlerindeki gibi “Lillah-il-Fatiha” ile biten eski yazılı geleneksel bir mezar taşı konulmuş olabilir mi?

İki küçük sorgulama, belletilen ile doğru arasındaki mesafeyi ölçmeye yaradı mı? Gerek Karşıyaka’daki kaya mezar, gerek Selanik’teki ev “küçük” milli yalanlar üstünde yükselmiş iki “büyük” sembol.

Semboller çoğu zaman hakikati örtmek için kullanılan perdeler değil mi? O kaya ve o ev üstüne ne hikmetler üretiliyor, ne kerametler anlatılıyor, bir hatırlayın.

Olur böyle şeyler, ne varmış bunda diyebilirsiniz.

Cumhuriyet ve Atatürk için böyle “küçük” yalanları hoş görmek gerek diyebilirsiniz. Küçük ve masum diye takdim edilenden korkun, derim.

Cumhuriyet ve Atatürk üstüne kavga aslında bir “semboller” sahiplenme kavgası. Bu kavga ile, Türkiye’de sermaye sınıfı kendini yeniden biçimlendirirken, eski ile yeni arasında mülkiyet ilişkileri yeniden belirleniyor. Mülkiyet kavgası sadece maddi zeminde değil, “küçük milli yalan” deryası tarih mirası üstünde de veriliyor. Oysa bu paylaşım savaşı, hakikat perdesi önünde oynanan bir hayal oyunudur. Oysa hakikat o perdenin arkasında. Yani perdeye aldanmamak, sembolleri aşmak ve yüzleşmek gerek.

Alıntı: Talat Ulusoy-http://www.sesonline.com

 

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 24/12/2012.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: