Kafkasların Ağabeyi Olmak

Geçtiğimiz Mayıs Ayında kısa da olsa, unutulmaz tecrübelerle döndüğümüz Gürcistan gezisinin ardından, Batum başta olmak üzere Gürcülerin “Sakartvelo” dedikleri bu güzel ülkeyi baştan sona görme arzusu yer etmişti zihnimde. Belirsizlik bulutları iyiden iyiye dağıldıktan sonra kişisel imkânlarım ölçüsünde yeniden gidebilmeyi umuyorum. Dağıstan’ı, Çeçenistan’ı, Abhazya’yı, Azerbaycan’ı mümkünse bütün Kafkasya’yı görmek lazım. Oturduğunuz yerden ufukları görebilme şansınız hiç yok çünkü. Türkiye’de olup biten her şeyi ceviz kabuğu gündemlere dönüştürme çabası içinde olanlara inatla gitmek lazım.

 

Gürcistan-Rusya olayı patlak verdikten sonra, Mihail Saakaşvili’nin durduk yerde ülkesinin başını nasıl olup da belaya sokabildiğine bir türlü inanamamıştım. Takip edenlerin hatırlayacağı gibi, olayın siyasi, askeri ve ekonomik boyutları üzerine yüzlerce değerlendirme yazıları basında yer aldı. Burada muradımız, artık yavaş yavaş eskimeye yüz tutmuş bir konuyu yeniden gündeme getirmek değil, patlamaya her daim hazır Kafkas coğrafyasında Türkiye’nin kesin olarak üstlenmesi gereken “ağabeylik” rolünün önemine işaret etmek. Burada söyleyeceklerim, kişisel gözlemlerim ve Türkiye’nin bölgeden tahminlerin ötesinde büyük ve güçlü görünmesi ile ilintili.

 

Yazmadan geçemem; Tiflis’te, Kutaisi’de, Batum’da, hatta köy ve kasabalardan geçerken gördüğüm insanların çehrelerinden umutsuzluk, görünüşlerinden fakirlik yansırken, aklıma nereden geldiyse, muhtemel bir savaşta bu insanların ülkelerini korumaya güçleri yetmez demekten kendimi alıkoyamamıştım. Kura Nehri’ni çevreleyen duvarlara tüneyen yüzlerce insan şarap fabrikalarından doldurdukları açık 5 litrelik pet şişeleri kocaman bardaklara ahbap yapmışlardı da habire yumuluyorlardı. Sovyetler zamanında Gürcistan’ın “şarap deposu” olarak biliniyor olması malum hususlardan. Tablo pazarındaki ressamların, Tiflis Metrosu’na yakın kaldırımlardaki satıcıların çoğu ayık değildi. Yahut ayık idiler de, gelecek beklentilerini çoktan ileri tarihlere ertelemişlerdi. Fakirliğe rağmen, liberal ekonomi rüzgârlarına kapılan ülkede mantar gibi çoğalan yabancı bankalar, diğerlerine göre imkanı olan insanların gösterişli yaşamın gereğini yapıyor olması, gelir dengesizliğinin açık işareti olarak göründüler bana. Türkiye’nin Özal’lı yıllarını ister istemez hatırlıyordunuz.

 

Güneyde Ermeniler, Kuzeybatıda Abhazya durdukça; Çeçenler, Rus Kazaklar, Osetler ve Ahbaz ayrılıkçı güçleri, “Kafkas Halkları Konfederasyonu” çatısı altında nefretlerini sürdürdükçe konu güncel kalmaya devam edecek. Saakaşvili, yaptığı yanlış hesabın bedelini Güney Osetya bütünüyle kaybederek ödedi. ABD’nin kollama vaadini yanlış anladı ve 26 Ağustos 2008’de Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıması ile bölgedeki nüfuzunu kaybetti.

 

Gürcistan yoksul, Ermenistan yoksul, bölgede Rusya’nın kanatları altında yaşayan özerk cumhuriyetler sorun içinde. Türkiye’nin Kafkas hakları ile akrabalığı, ticareti, doğalgaz hatları ve dengeleri lehine çevirecek bir demiryolu projesi söz konusu. Yukarısı bıyık, aşağısı sakal cinsinden hassasiyetleri var. Gelişen süreçte bizim açımızdan dengeli roller oynandı. Başbakan Erdoğan’ın, Kafkas İttifakı önerisine Ermenistan’dan olumlu cevap gelmesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye-Ermenistan maçını izlemeye gitmesi, Gürcistan-Türkiye arasındaki iyi ilişkiler, Rusya ile aramızdaki yoğun ticari trafik, Dağlık Karabağ’da ilk kez inisiyatif çabamız, muhtemel bir Rusya tehdidine karşı bir Gürcü-Azeri duvarı örme niyetimiz, barışa hizmet edecek yaklaşımlarımız; acaba çoktan bölgenin ağabeyi mi olduk sorusuna cevap gibi geliyor.

 

İşin sadece bu kısmına bakarak, kaale alınır hatta almakla kalınmaz ağırlığı olan bir ülke yolunda ilerlemenin onuru yaşanacağı yerde, Türkiye’de kimlerin ürettiği malum saçma sapan medyatik gündemlerle gücünün farkında olmayan kitleler yumağı olmaya itilmek çok onur kırıcı geliyor.

 

 

 

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 15/09/2008.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: