Yepyeni bir spor dergisi: “42 Spor Ayna”

sporayna_kapak01.jpg

Zaman zaman Konya’da olup biten “iyi işlerden, güzel başlangıçlardan” haberdar oldukça, bunları köşemize taşımanın tarifsiz keyifler verdiğini okurlarımızla paylaşmaya çalışıyorum. Severek ve isteyerek yapıyorum bunu. Kente emek veren herkesi tebrik etmek, çalışmaları hakkında bilgi aktarmak boynumuzun borcu oluyor.

Konya’nın yeni spor dergisi “42 Spor Ayna”, içinde bulunduğumuz ayda ikinci sayısıyla okurlarıyla buluştu. Bir “Mirror Reklam ve Tanıtım Hizmetleri” yapımı olan bu harika dergi, Ahmet ve Emrah Ergün kardeşlerin elinden çıkıyor. Derginin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Dursun Ergün, Editörü Süleyman Ergün, Yazı İşleri Müdürü ise Ahmet Ergün. Konya’da gerçekleşen spor aktivitelerine gönüllü tanıtım işini üstlenmiş bir aileden söz ediyorum.

Hafta içinde, Eğitimci Yazar ahbabımız Ersal Özkan sayesinde dergiden haberdar olduğumu hemen belirteyim. Derginin neredeyse her şeyini yüklenmiş futbolcu ve son derece beyefendi bir kardeşimiz olan Ahmet Ergün’le bir araya geldik. Konya, Konyaspor ve fair play odaklı sohbetimizde dergiyi inceleme fırsatı bulduk. Açıkçası, baskısından muhtevasına kadar ciddi emek ürünü olan böyle bir derginin ücretsiz dağıtıldığını öğrenmek sürpriz oldu. İlk iki sayı, 1000’er baskı yapılmak suretiyle okuyucuya ulaştırılmış. Mayıs ayı başlarında çıkacak üçüncü sayı için hazırlıklar devam ediyor. Derginin finansmanı, reklam veren kuruluşlarca sağlanmış. Ülkemizde sadece spor yayıncılığında değil, başka alanlarda da dergilerin çok uzun ömürlü olmadıklarını görüyor, izliyoruz. Doğrusu üzülüyoruz da. Heyecanlı başlangıçlar, umumiyetle parasal sorunlardan kaynaklanan duraklamalara ve nihayetlere sahne oluyor. Ergün’lerin bu değerli çabanın uzun ömürlü olmasını, Konya spor camiası başta olmak üzere kurum ve kuruluşların da sahip çıkmasını arzu ediyorum.

Sporun genel amacının dışında insan ilişkilerini de geliştiren bir mücadele, dostluk ve kardeşlik olduğuna vurgu yapan derginin temel hedefi, Konya’da fair playin, Mevlana hoşgörüsünün yayılmasını, anlaşılmasını sağlamak, ilçeler de dahil olmak üzere spor branşlarını izlemek, sorunlarını tespit etmek ve kamuoyu ile paylaşmak. Buna ilaveten okul sporlarıyla ilgilenmek gibi şimdiye kadar ihmal edildiğini düşündüğümüz konuların da dergide yer alacak olması sevindirici. Derginin arşiv niteliğindeki ilk iki sayısında, çok da ilgili değilseniz, futbol dışında birçok branşa emek veren antrenörler, hocalar ve sporcularla yapılan röportajları, bilgilendirmeleri görünce Konya’da önemli bir spor altyapısı ve ilgi olduğunu fark ediyorsunuz.

2sayi.jpg

Kentimiz, futbolda Konyaspor, basketbolda Selçuk Üniversitesi, voleybolda Meram Belediyesi, hentbolda Ted Koleji ve bayanlar Voleybol Birinci Ligine çıkma başarısı göstermiş Üniversitespor Bayan takımı ile artık sporun değişik dallarında ciddi bir potansiyele sahip oldu. Fair play ruhu ile gidilecek maçlar ve sahip çıkılacak takımlar çoğaldı. Anadolu’nun diğer kentlerinde böylesi takım başarılarını görmek pek kabil değil. “42 Spor Ayna Dergisi”ni, sözünü ettiğimiz takımlarla birlikte diğer spor branşlarını da izlemek, haberlerini aktarmak gibi önemli mesailer bekliyor.

 

Bilvesile buradan, bize düşecek bir görev olursa elimiz erdiği, gücümüz yettiğince yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyor, bu güzel derginin yayın hayatının sürekliliğini diliyorum. Yolunuz açık olsun.

22.04.2007-www.hakimiyet.com

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 28/04/2007.

2 Yanıt to “Yepyeni bir spor dergisi: “42 Spor Ayna””

 1. iyi günler,
  Oğlum ilk okul 6.sınıfa gidiyor. Aşağıdaki şiiri okul ödevi olarak kendisi yazdı.
  Hem Umut BULU’ a taziye hem de şehitlere vefa için derginizde yayınlanması iyi bir spor sever olan oğlum için Unutulmaz bir anı olacaktır.
  Teşekkür ederim.
  TÜRKİYE AĞLAR

  Şehitler önemlidir,
  Vatan için.
  Şehitler savaşırlar,
  Bayrak için.

  Onlardır bizim,
  Özgürlüğümüz.
  Onlardır bizim,
  Kardeşimiz abimiz.

  Onlar gidince evden,
  Analar ağlar.
  Onlar gidince Dünya’dan,
  Vatan ağlar.

  Yazan: H. Emirhan DEMİRCİ
  KOÇ İ.Ö.O 6.Sınıf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: