AB’nin 50. Yılı, Merkel ve Bir Anketin Gösterdikleri

merkel.jpgBerlin’de, Avrupa Birliği’nin 50. yılı kutlamalarına Türkiye davet edilmedi. Halen Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı koltuğunda oturan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Türkiye’yi kutlamalara davet etmemesi, bir tür nezaketsizlik, ileri görüşsüzlük ve ayıp olarak nitelendirildi. Muhtemel tepkileri hesap edebilen ancak davet konusunda hesap dışı kalan Merkelli Almanya’dan gelen açıklama hayli ilginçti: “Aday ülkeleri çağırmadık.” Hırvatistan dışında aday ülke kalmadı zaten. Lafa gelince Türkiye hakkında “stratejik öneme sahip” ülke tanımlamalarını eksik etmeyenler, bir türlü “ne şiş yansın ne kebap” yaklaşımından kurtulamadılar. Sadece 6 ülkeyle kurulan Avrupa Birliği, 50 yıl içinde bir zamanlar adı bile olmayan ülkeleri bünyesine kattı. Türkiye’nin üyelik süreci hala devam ediyor. Başbakan Merkel, toplantının sonunda ilginç cümleler kurmuş. İşte bir örnek: Merkel, “Papa 16. Benediktus’un din unsurunun Avrupa Anayasasına dahil edilmesi yönündeki isteği hakkında görüşünün sorulması üzerine, bu konuyla ilgili AB içinde tartışmalar olduğuna işaret ederek, “Kökenimizin Hıristiyanlığa ve Yahudiliğe dayandığı şüphe götürmez. Ancak bunun anayasada yer alıp almaması tartışılabilir” demiş. AB anayasasına din unsurunun girme ihtimalini düşünebiliyor musunuz? Peki, böyle bir ihtimal karşısında Türkiye’nin AB’ye girme çabalarını? Kağıt üzerinde değilse de gerçek bir anlamda böyleydi zaten. Bu sivri dilli Papa epey açık sözlü bir adam. İşi gereği, Avrupa’nın geleceği adına teolojik çıkarımlarını en kestirme yollardan ancak siyaseten zaafiyetleriyle dillendiriyor. Tarih ne tür cilveler yapar bilinmez ama, Avrupa Birliğinin Papa’nın dayatmalarına uygun şekilde resmen bir “dini birlik” haline gelmesi neleri beraberinde getirir kestirmek zor. Buna ilaveten AB’nin, Türkiye hakkında, zamanı gelince lazım olabilir kabilinden yaklaşımları, üyelik çabalarını bir türlü sonuçlandırmıyor.

50. yıl kutlamaları belli ki, ülkemizde gündemi takip edenlerce hayli dikkate alındı. AB’nin oyalamaları yüzünden giderek halk nezdinde ilgisini yitiren maceramızı, Milliyet Gazetesinin halen devam eden iki soruluk anketi şöylece gözler önüne seriyor:

*AB. 50. yılında geleceğini arıyor. Türkiye’nin üyeliğini destekliyor musunuz?

Evet, destekliyorum 15556 (% 23.83). Hayır, desteklemiyorum 47125 (% 72.19). Kararsızım 2601 (% 3.98). Toplam oy: 65.497.

*Müzakere sürecinde AB üyeliği ile ilgili fikrinizde değişme oldu mu?

Olumlu yönde değişti 1019 (% 3.98). Olumsuz yönde değişti 17604 (% 68.82). Değişmedi 6958 (% 27.20). Toplam oy: 25581.

Ciddiye alınması gereken sonuçlar bunlar. Hakkımızda her daim hayırlısını dileyelim.

27 Mart 2007

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 01/04/2007.

2 Yanıt to “AB’nin 50. Yılı, Merkel ve Bir Anketin Gösterdikleri”

 1. Bir parça önyargili degil mi bu görüsler?

  Avrupa Birligi projesi henüz tarifi yapilmamis bir proje. Bu bakimdan Türkiye buna dahil olmali ve projeyi kendi çikarlari dogrultusunda etkilemeli kanimca.

  Müsadenizle asagidaki yaziyi tavsiye ederim :

  http://www.derindusunce.org/2007/09/02/hiristiyan-birligini-bozalim/

  Saygilarimla

 2. Merhaba Mehmet Bey,
  tarifi yapılmamış projenin kendine ait belirleyici ölçüleri, Türkiye adına çoktan yapılmış tarifleri mevcut. Bu yazı, halkın o günlerdeki bakış açısı ile Merkel’in açıklamalarını yorumladı.

  Linkte anlatılanları okudum. Projeye dahil, kendi çıkarlarını etkin kullananan bir Türkiye düşünmek elbette güzel. Böyle bir projeye kim hayır diyebilir? Lakin bitip tükenmeyen süreçler sonuç getirecek gibi mi görünüyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: