İsa’nın Kayıp Mezarı

2952619.jpg

Bugünlerde dünyanın gündeminde, İsa’nın Kayıp Mezarı” adlı belgeselin tartışmaları var. Belgeselde 1980’de Kudüs’ün Talpiot bölgesinde bina inşaatı sırasında bulunan bir mezarın İsa peygamber ve ailesine ait olduğu, İsa Peygamber’in Yuda adında bir oğlu bulunduğu ve Mecdelli Meryem (Maria Magdalena) ile yan yana gömüldüğü ve bir aile oldukları iddiaları söz konusu ediliyor. Belgeselin yönetmeni James Cameron, DNA testleri ve istatistiksel analizlerin iddialarını desteklediğini savunmuş. Karşı çıkanların da kendilerine göre iddiaları var. Gündemin hikayesi böyle.

Bizim burada bu mevzu hakkında yazacaklarımız da aslında, eldeki verilerin kısa bir karşılaştırması olacak. En doğrusunu bilen sadece Rabbimizdir.

İster kanonik (Hıristiyanlarca dogmatik, sahih, doğru kabul edilen metinler), isterse apokrif (uydurulmuş, gayri sahih metinler) olsunlar, Yeni Ahit külliyatının çözülememiş birçok meselesi söz konusudur. Havariler döneminden itibaren Hıristiyan kaynaklarının, Hz. İsa’yı herhangi bir insan gibi yaşayıp hayatını tamamlamış “tarihsel İsa” yerine “tanrısal İsa”yı ikame edişi ve bunun kilise ve kurumlarının amentüsü haline gelişi bitip tükenmez tartışmaları beraberinde getirmiştir. Belgeselde iddia edildiği öne sürülen hususlara paralel olarak, Hz. İsa’nın hayatının son saatleri, çarmıh meselesi, çarmıhtan alınıp gömülmesi, mezarın yeri, mezarı ziyarete ilk gelenlerince cesedinin mezarda bulunmayışı, onun yakın çevresini oluşturanların isimleri, kim oldukları, göğe kaldırılışı, dönüp insanlara görünüşü, kıyamete yakın günlerde yeniden yeryüzüne geleceği vs. gibi kapalı kalmış, ihtilafa uğramış bir dizi konu karşımızda duruyor. Bütün bunlar, kim oldukları hakkında bile birlik bulunmayan Yeni Ahit yazarları, sonraki dönemlerin kilise babaları, İncil yorumcuları ve onların yazıp söylediklerini sonrakilere nakledenlerin farklı şeyler ilave etmesi ile daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Mevzu uzundur. Ancak bu belgesel, zihni açık Hıristiyanların mevcut dogmaları belki yeniden sorgulamalarına yol açacaktır sanıyoruz.

Birkaç başlık halinde tespitleri/mizi sıralayalım:

1.Hıristiyan kaynaklarına göre Hz. İsa çarmıhta öldürülmüş, mezara konmuş, üç gün sonra diriltilip göğe kaldırılmıştır. Kıyamete yakın günlerde yeryüzüne dönüp “tanrısal krallığı” kuracaktır. Bu konudaki inanç ve bunun kaynaklara yansıması bakımından bir ittifak mevcuttur. Kur’an’da ise, çarmıhta öldürülen, Romalı askerlerinin baskını sırasında bir mucize sonucu İsa’ya benzetilip götürülen haindir. (İncillerde adı geçen Yahuda İskariyot).

Alu İmran 37’ye göre, Yahudiler İsa’yı öldürmemişlerdir. Aksine Allah onu düşmanlarından kurtarmış, onu vefat ettirmiş ve ruhunu katına yükseltmiştir. Ayette geçen “teveffa” (vefat ettirme) ve “ref” (yükseltme) kelimeleri hakkında, Müslüman müfessirlerinin yoğun ihtilafı söz konusu olmuştur. Enbiya 34’e göre ise, hiç kimseye ölümsüzlük verilmemiştir. Hz. İsa’nın ölmediğini ve kıyametten önce yeryüzüne döneceğini iddia etmek bu ayete ve Kur’an bütünlüğüne uygun düşmemektedir. Buna göre mezarlardan birindeki cesedin –hangisi ise- Hz. İsa’ya ait oluşu iddiası muhal olmayıp mümkün görünmektedir.

2.Hıristiyan teolojisini şekillendiren bütün inancın çekirdeği ve hatta Hıristiyanlığın çok hızlı taraftar bulması, çarmıhtan sonra gömülen İsa’nın mezarında bulunmamasının olağaüstülüğüne yapılan vurgular ve sonrasında gelişen olaylara dayanır. Mezarında bulunmayan İsa figürü, Hıristiyanlığı “evrensel din” haline getirmiştir.

3.İncillerde İsa’nın kardeşlerinden de söz edilir ancak isimleri zikredilen Yakup, Yusuf, Simun ve Yahuda’nın kim olduğunun bilinmesine imkan yoktur. Aynı durum, İsa’nın annesi dışındaki Meryem’ler için de geçerlidir. Toma’ya Göre İncil’de, Mecdelli Meryem İsa’nın mürididir. Diğer Meryemlerden; Küçük Yakup ile Yose’nin annesi Meryem, Kefas’ın karısı Meryem ile Mecdelli Meryem’in aynı mı yoksa ayrı kişiler mi olduğu, farklı olsalar bile kim oldukları belirsizdir. Bununla birlikte, Hz. İsa döneminde zikrettiğimiz erkek ve kadın isimlerin yaygın olduğu görülmektedir. Mezardaki tabutlar üzerinde Yehoshoua Ben Yossef (Yusuf oğlu İsa), Yéhouda Bar Yehoshoua (İsa’nın oğlu Jahuda), Marthe ve Myriam (Meryem) gibi Yeni Ahit’te yer alan önemli karakterlerin İbranice isimlerinin bulunması bunun Hz. İsa ve ailesine aidiyetini göstermez. Mesela Hz. İsa’nın yakınında ayırt edilemeyen beş Yakup (James) ismi vardır.

4.Hz. İsa’nın Mecdelli Meryem ile evliliğine dair ne Yeni Ahit’te ne de Kur’an’da hiçbir bilgi yoktur. İnciller, Elçilerin İşleri, Yuhannanın Vahyi ve kanonik mektuplarda geçen sayısız ismin yanında Mecdelli Meryem ile İsa’nın evliliğinden söz edilmemiştir. Kanonik metinlerde zikredilen hiçbir husus doğru değildir türünden bir genellemeye gidemeyiz. Bu durumda mezardaki iki kişiden Meryem’in yanındakinin Hz. İsa olması akla yatkın değildir. Mecdelli Meryem, çarmıha tanık olup çarmıhtan sonra mezarın boş olduğunu gören ilk kişidir.

5.Belgesel, Hz. İsa öldükten sonra dirilip göğe yükseldiği tarzındaki Hıristiyan inancına muhalefet etmektedir. Oysa Hıristiyan inancının odağı Mesihin yükselişi ve dönüşü üzerine kuruludur. Buna, kilise adamlarının müsamahalı olması mümkün değildir.

6.Belgeselin, kilise ve kurumlarına güveni olmayanların veya inanmayanların yahut ta bir şeylerin doğru olmadığını düşünenlerin ürünü olduğu söylenebilir. Bir ticari malzeme de.

Görüldüğü gibi, tarihi kesinliği bulunmayan verilere yeni anlamlar yüklemek –bizim de yaptığımız gibi- meseleyi çözmekten çok yorumu uzatmaktan başka bir işe yaramıyor.

Mezarın bulunduğu bölgenin sakinleri ise, böyle bir tartışmanın başlamasından memnun olduklarını, zira İsa’nın mezarına yakın olmak isteyenlerin olası talebi nedeniyle evlerinin değerinin artacağını söylemişler. Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz.

02.03.2007

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 08/03/2007.

4 Yanıt to “İsa’nın Kayıp Mezarı”

  1. BEN DR CENGİZ BANA BİR ÇOCUĞUN ANLATTIĞI RÜYA MERYEMİN RÖLYEFİ 27 07 2008 TARİHİNDE DENİZLİ DE BİR TEPEYE DÜŞTÜGÜ SON YOLCULUĞUN DA MERYEMİN KERVANININ BİR MAĞARAYA GİDERKEN KAYALARIN KAYDIĞI VE O TEPENİN YANI KANYONDA HEPSİNİN ÖLDÜĞÜ VE ASIL PEYGAMBER VE İNCİLİN SÖZLERİ MERYEM ZİYARETLERİNDE KALEME ALINAN MERYEMİN MESAJLARININ TOPLANMASI İNCİL OLUŞTURUYOR OLMASI İSA İNCİLİN HABERCİCİ PEYGAMBERİ DEĞİL O YAHUDİ DOĞDU VE ÖLDÜ ÖLDÜĞÜNDE DOĞMUŞTU PEYGAMBER OLDU AMA KONUŞMADI ÇÜNKÜ O MÜSLÜMANLIGA DAVET EDİCİ OLARAK DÜNYAYA TEKRAR GELECEK O AHMEDİ ÜMMETİ HABERCİSİ VE DAVET EDİCİDİR TELEFONUM 0537 622 66 55 VE MERYEM UZUN SÜRE DENİZLİDE BİR MAĞARADA SAKLANDI YUHANNANIN İNCİLİNDE DAĞ ÜSTÜNDE SLÜET GÖRÜNTÜSÜ İSANIN SON MUCİZESİ İDİ MERYEM ZAMAN İÇİNDA BİR DAĞDA SİLÜET OLARAK DAĞIN YANSIMASI OLACAKTI VE BU 27 TEMMUS PAZAR SABAHI BİR TEPEYE DÜŞTÜ VE HALA ORADA ŞİMDİ SAAT 1036 VE TARİH 09 08 2008 BANA ULAŞMK İSTEYENLER GÜVEN VERİRSE BU RÜYAYI GÖREN KİŞİ VE BU ROLYEFİ GÖREBİLİRLER DİKKAT DİKKAT

  2. meryem yeniden geldi ve isaya şu an hamile ahir zaman başladı bir vüris gelecek ve cok ınsan ölecek seller olacak kazalar olacak depremler olacak ve dünyanın dörtte biri kurtulacak o mubarek meryemin alnında işareti var ve oda ibrahim soyundan meryem urfada öldü ve ordada dogdu.kutsal topraktır urfa peygamberler diyarıdıt.

  3. bende Hz.İsa’nın çarmaha gerilmediğini onun yerine onu öldürmeye gelenlerden birinin Allah tarafından Hz.İsa’ya benzetilmesi ve daha sonrada çarmaha germek için Hz.İsa die onu çarmaha germeleri, Hz.İsanın ise Allah tarafından yanına alınması, kıyamet günü yaklaştığında ise Hz.İsa’nın yeryüzüne gönderilip insanları hak dine davet edeceği ve ona inananların kurtulacağı olarak biliorm.

  4. bana böyle anlatılar hz.isayı asmışlar ve ölmemiş ruhu gökyüzüne uçmuş dünyanın sonu gelince dilkenci kılığına gircek.ona kim yardım ederse iyi şekilde ölcek ona inanmayan ise denizlerle ateşlerle ölcek tedbir alın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: