Sayısal/Siyasal Açıdan Avrupa’da Gurbetçiler ve Lobicilik

ab.jpg
Avrupa meclislerinde görev yapan Türkiye kökenli 8’i kadın 23 milletvekili, 24 Şubat Cumartesi günü Ankara’ya geldiler. Medyaya yansıyan kısmıyla vekillerin, Avrupa’daki Türklerin entegrasyon sorunlarının giderilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunacakları duyuruldu. Vekillerin iki günlük ziyareti bir ilk olması bakımından önemlidir. Ziyaretin nasıl bir etki göstereceğini bilmemekle birlikte, esasen bu konuda geç kalındığını düşünüyoruz.

Sebebine gelince;
Avrupa’daki göçmenler içinde Türk nüfusu ilk sıralarda yer alırken sayıları da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Avrupa’da yaşayan Türk nüfusun en yoğun olduğu ülkeler içinde Almanya 3 milyon Türk nüfusu ile ilk sırada yer almakta, Fransa 500 bin, Hollanda ise 350 bin ile nüfus ile Almanya’yı izlemektedir. Avrupa’da toplam Türk sayısı 5 milyon civarında.

Onca nüfusa rağmen, Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkelerdeki siyasal etkileri, eğitim ve kültürel az gelişmişliğe bağlı olarak, 60’lı yıllardan günümüze hala yeterli değil. Bunun en açık örneği, 1998’de sayısı 10 bini bulmayan Ermeni nüfusun, 140 bin Türk nüfusuna rağmen Belçika’da kabul ettirdiği sözde ermeni soykırım kararı. Siyasal etki Fransa’da da farklı değil. Aynı nüfusa sahip Ermeniler dünyada ilk kez Fransa’da soykırım kanunu çıkarttırdılar. Bunlar olumsuz örnekler.

Hatırlanacağı gibi, 2002 Eylül’ünde yapılan Almanya seçimlerinde Türklerin yüzde 60’ı sandıklara giderek Türkiye’nin AB üyeliğine muhalefet eden sağcı Edmund Stoiber’in iktidara gelmesini engellemişlerdi. Şimdi, Angela Merkel’li Almanya’nın mesela bir soykırım iddiasını gündeme getirmesi mümkün görünmüyor. Bu da işin iyi tarafı elbette.

Son dönemlerde bir “diaspora” kelimesi telaffuz edilir oldu. Anavatanından ayrı, kendi içinde kapalı yaşayan topluluk anlamına gelen “diaspora”nın, şimdilerde bir anlam değişikliğine uğrayarak, “anavatanından ayrı ancak haklarının izini süren topluluk” gibi bir çıkarıma işareti var. Adı ne olursa olsun, Avrupalı Türklerin de yaşadıkları ve büyük oranda vatandaşı oldukları ülkelerin siyasetine, kültürüne, sanatına ilgi duymaları ve sahip çıkmalarından başka çareleri yok. Özellikle son kuşağa “kim olduğunu” öğretecek olanların bir işbirliğini şucu bucu demeden olmazsa olmaz görmesi lazım.

Yine medyadan öğrendiğimize göre gelen vekillerden üç isim dikkat çekiyor: PKK’ya yakın derneklerin AP’deki etkinliklerine yardımcı olan Feleknas Uca… Babası Kongra Gel’in Yönetim Kurulu üyesi olan Evrim Baba… Ermeni soykırımını tanıdığı iddia edilen Kürt kökenli milletvekili Gıyasettin Sayan.

Avrupa’daki seçimlerde oy kullanan Türklerin, oy verecekleri Türk vekil adaylarına aynı Türkiye’deki gibi laik-antilaik, alevi-sünni gibi tercihleri olduğu biliniyor. Bu garabete, siyaseten akıllı tavrın hakim olması gerekiyor. Vekillerin de dikkatli olması. Tabii Türkiye’ye ve oradakilere muhabbetleri varsa.

Bu meseleler, buraya sığmayacak kadar uzun. Türk dışişleri, bu vekilleri davet ettiğine göre, umulur ki, Avrupa’daki Türklerin de en az Ermeniler kadar güçlü bir Türk lobisi oluşturmaları konusunda telkinleri olsun. Hele ki şimdiden sonra Türkiye’nin, hangi tip iktidar gelirse gelsin “Avrupalı Türkler”e sadece sahip çıkması değil, siyasetlerine de yön vermesi elzem olmuştur. Bulgaristan ve Romanya’nın da 1 Ocak 2007’de AB’ye dahil olmasıyla birlikte, AB ülkelerindeki 5 milyonu aşkın Türk nüfusu 7 milyona çıkmıştır. Bir “Dış Türkler Bakanlığı” -veya adı ne olacaksa- kurulması zamanı çoktan geçmiştir. Sahip çıkılmayanın öyle ya da böyle bir sahip çıkanı mutlaka olacaktır.

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 27/02/2007.

3 Yanıt to “Sayısal/Siyasal Açıdan Avrupa’da Gurbetçiler ve Lobicilik”

 1. bunlar turkiyeden gidip turkiyeyi kotulediklerinden dolayi vatan hainidirler.200 bine yakin ermeni ve 200 bine yakin ama aslini tam bileyen ayni turkiyede oldugu gibi ben kurdum ben zazayim diyenlerdir..

 2. AVRUPADAKİ GERÇEK TÜRK NÜFUSU
  1.ALMANYA 2.850 MİLYON
  2.FRANSA 0.450 BİN
  3.BELÇİKA 0,200 BİN
  4.İNGİLTERE 0.100 BİN
  5.ROMANYA 0.200 BİN
  6.BULGARİSTAN 0.500 BİN
  7.AVUSTURYA 0.100 BİN
  8.İSVİÇRE 0.85 BİN
  9.ARNAVUTYA 0.100 BİN
  10.BOSNA HERSEK 0.250 BİN
  11.DANİMARKA 0.50 BİN
  12.FİNLANDİYA 0.35 BİN
  13.YUNANİSTAN 0.100 BİN KENDİNİ TÜRK OLARAK TANIMLAYAN.
  14.GÜRCİSTAN 0.60 BİN
  15.MACARİSTAN 0.15 BİN
  16.ISRAİL 0.30 BİN
  17.LUKSENBURG 0.25 BİN
  18.MAKEDONYA 0.100 BİN
  19.MOLDOWA 0.10 BİN
  20.NORVEÇ 0.30 BİN
  21.RUSYA 0.75 BİN
  22.İTALYA 0.60 BİN
  23.LICHESTIAN 1.027 BİN
  24.KARADAĞ 0.15 BİN
  25.KOSOVA 0.350 BİN
  26.UKRAYNA 0.10 BİN

  EN AZ ANDORRA DA TÜRK YAŞIYOR O DA 2 KİŞİ

 3. VE HOLLONDA 65 BİN 200 BİN DEĞİL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: