TYB Konya 2007 programını açıkladı

akoseoglu2.jpg

TYB Konya Şube Bşk. Ahmet Köseoğlu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2007 yılında yapacağı kültürel etkinlikler belli oldu. Başkan Ahmet Köseoğlu “Programlarımızın her biri, hem düşünce dağarcığımızı geliştirecek hem de yeni tanışmalara imkan tanıyacak” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin 2007 Yılı Kültürel Etkinlikler takvimi belli oldu. Etkinliklerin bir çoğu yine TYB Konya Şubesi bahçesinde gerçekleştirilecek. İlk dört program ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle İl Halk Kütüphanesi’nde yapılacak.
TYB Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2007 yılının Mart-Ekim döneminde yapılacak etkinliklerin kültür hayatında iz bırakacak nitelikte hazırlandığını söyledi.
TYB Konya Şubesi’nin mütevazı ve anlamlı yürüyüşüne her yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini belirten Köseoğlu “Faaliyetleriyle Konya’nın kültürel hafızasına katkıda bulunmayı hedefleyen şubemiz, toplumun aydınlarıyla fikir alışverişinde bulunarak yaşadığımız şehrin kültürel iklimini dinamik kılma gayretindedir” dedi.
ZENGİN PROGRAMLAR…
Konya’da yaşayan sanatseverleri ve kültür adamlarını programlara davet eden Köseoğlu, “TYB olarak biz üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu yıl takvime bağladığımız 22 programın her biri, hem düşünce dağarcığımızı biraz daha geliştirecek hem de yeni tanışmalara imkan tanıyacak” diye konuştu.
ANMA-ANLAMA ETKİNLİKLERİ…
TYB Konya Şubesi’nin etkinliklerinde her yıl olduğu gibi bu yıl da anma programlarına yer verildi. Mart ayında “Gençlik Akif’i konuşuyor” başlıklı söyleşi ve iki hafta sonra Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı ve Dr. Bekir Biçer tarafından “M. Akif ve Dostları” başlıklı ikinci bir söyleşi ile M. Akif Ersoy anılacak. Ayrıca Hz. Mevlana, Yunus Emre ve son dönem Mevleviliğinin önemli simalarından A. Remzi Akyürek’le ilgili de anma etkinlikleri yer alıyor.
KUTLU DOĞUM PROGRAMI…
TYB Konya Şubesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum münasebetiyle “Yaşayan Peygamber” adı altında düzenlenecek programın konuşmacısı Prof. Dr. M. Ali Kapar olacak.
Prof. Dr. Ahmet Yaman, Prof. Dr. Nazmi Zengin, Yrd. Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak, Yrd. Doç. Dr. Hülya Küçük, Cemil Paslı da uzmanlık alanlarıyla ilgili konularda sohbet yapacaklar. 17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümünün hafızalardan silinmediğini anlatacak olan Fahri Tuna, deprem bölgesinden fotoğraflarla sunum yapacak ve sergi açacak.
Ayrıca Balkanlar’daki Osmanlı İzleri konulu programda fotoğraf sanatçıları İbrahim Dıvarcı, Ahmet Kuş ve Feyzi Şimşek’in dia gösterisi ve fotoğraf sergisi etkinlikler arasında yer alıyor.
MEDENİYET VE GELECEĞE DAİR…
Konya’nın kültür adamları, akademisyenleri ve aydınlarının konuşacağı programların yanısıra, yakın tarihe ve Türkiye’nin perspektifine ışık tutacak Konya dışından da bazı aydınlar davet edildi. Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, Mustafa Armağan, Yusuf Kaplan, Prof. Dr. Ali Birinci, Prof. Dr. Nurullah Çetin ve Mustafa Özçelik tarih, medeniyet ve siyasetle ilgili ufuk açıcı bilgiler verecekler.
ÇOCUKLAR TYB’DE BULUŞACAK
Mayıs ayında TYB Çocuk Topluluğu ve Meram Belediyesi Çocuk Meclisi’nin organizesiyle Konevi Kültür Merkezi’nde çocuklara yönelik film gösterimi yapılacak ve çocuklara sürpriz hediyeler verilecek. Şair Cahit Zarifoğlu anısına gelenekselleşen Çocuk Şenliği yine Haziran ayında TYB bahçesinde düzenlenecek.
BU YAZ DİRİLİŞ OKUMALARI…
TYB Konya Şubesi 2005’te Safahat Okumaları’yla başlattığı ve geçen yıl Çile Okumaları’ya devam ettirdiği okuma toplantılarına bu yıl da şair ve düşünce adamı Sezai Karakoç’a Konya’nın vefa borcu olarak Diriliş Okumaları’na yer verilecek. Temmuz-Ağustos aylarında haftada 3 gün yapılacak olan okumalara Karakoç ve eserleri hakkında bir çok konuşmacı katılacak.
“YAZILACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR…”
Son üç yıldır “Yazılacak çok şeyimiz var” adıyla tarihi, kültürel ve doğal özellikleriyle öne çıkan yakın çevredeki şehirlere geziler düzenleyen TYB Konya Şubesi bu yıl da aynı amaçla farklı şehirlere gezi programları gerçekleştirecek.
HUZUR SOHBETLERİ…
Ramazan ayı münasebetiyle bu yıl Eylül ayında “Huzur Sohbetleri” adı altında Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu ve Prof. Dr. Emine Yeniterzi’nin konuşmacı olarak katılacağı programlar dikkat çekiyor. Ekim ayındaki son etkinliklerde ise kısa film gösterimine yer verilecek.

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 15/02/2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: