Her Güne Bir Masal

zz.jpg

Masallar, her kültürün kendine has sözlü mirasını geçmişten geleceğe taşıyan edebiyat ürünleri olma özelliklerinin yanında öğretici, eğitici, terbiye edici vasıflara da haizdirler.
Küçük yaşlardayken pek çoğumuz büyüklerimizin anlattıkları masallardan etkilenmiş, kimi zaman kendimizi masal kahramanlarının yerine koymuş kimi zaman da masalın büyülü atmosferlerinde kaybolup gitmişizdir. Birçoğumuzun hâlâ bugün bile hatırladığı masal kahramanlarının zihinlerimizde hayalî resimleri capcanlı öylece duruyor olmalılar.
Bugünün anneleri, nineleri, dedeleri velhasıl büyükleri acaba yavruları için bu nimetten yeterince istifade ediyorlar mı dersiniz. Umarız öyledir. Umarız, çünkü gündelik hayatın meşgaleleri büyüklerimizin maddi ve mânevî bütün hareket alanlarına sirayet etmiş olduğundan, bir çocuğa yapılabilecek en güzel hizmetlerden birinden yoksun olmak söz konusu gibi görünüyor. En basit sayılan işler için bile durmadan koşuşturmak zorunda kalındığından mıdır, sadece küçüklere masal anlatmak bir tarafa, diğer başka insanî hasletlerde bile ileride olmamak gibi özürlerimiz var.
Çocukluk günlerimiz hayatımızın en masum, en doğal davranışları fütursuzca sergilediğimiz günlerdir. Büyüklerden gördüğümüz iyi, kötü, güzel, yahut hoş olmayan birçok davranışlar yetişkinlik günlerimizde bile aklımızdan çıkmazlar. Gelecekte ortaya çıkması muhtemel ne varsa hep bugünlerin ürünüdürler. O halde çocuk yetiştirme işinin dünyanın en meşakkatli işlerinden biri, belki de en mühimi olduğunu söyleme imkânına sahibiz.
Çocukla birlikte iç içe girmiş eğitim meselesi de göz önüne alınınca bu yükün ağırlığının altında olduğunun bilincine varmış olmak her ebeveyni bir savaş tehlikesi kadar endişelendirmelidir. Her sorumluluk sahibi olan, kendi birikimi ve kaynakları oranında yeni nesin inşâsına özenmek zorundadır. Yeterli eğitim donanımına sahip olmadığını düşünenlerin ise en azından yardım alma konusunda kibirli olmamak, yeniliklere ve doğruya erişmede açık yürekliliğe hazır olmak gibi vasıfları bulunmalıdır.
Eğitim konusunun ciltlere sığmayacak kadar devâsâ meseleleri vardır. Buraya bir nokta koyarak esas konumuza gelelim. Masal diyorduk. Çocuk gelişiminin dikkatlerden uzakta tutulamayacak kadar temel basamaklarından biridir masal dinlemek ve anlatmak. Çünkü siz yalnızca anlatmıyor, aynı zamanda küçüğün hayal dünyasını harekete geçiriyorsunuz. Ona lisan öğretiyorsunuz. Kendi lisanının o farkına varmasa da inceliklerini gösteriyorsunuz. Hatasız konuşmanın, merâmını güzelce anlatabilmenin yolunu açıyorsunuz. Kelime hazinesine emsalsiz katkılar sağlamış oluyorsunuz. Hep ihmal ettiğinizden yakındığınız iletişim köprüsünden beraberce geçiyorsunuz. Karşılıklı sevmeyi ve sevilmeyi fark ettiriyorsunuz. Ona aslında hep ilgili olduğunuzu ispatlamış oluyorsunuz. Bu şekilde de öğretmenin eğlenceli özellikleri olduğunu benimsetiyorsunuz. Aslında burada yalnızca masalı dinleyen değil, anlatıcı da pek çok kazanımların da sahibi olacaktır. Küçüğüyle birlikte, dile getirmeye çalıştığımız şeyleri paylaşmasının yanında anlatıcı, kendisi de yeniden ve tekraren öğrenmeye ve eğitilmeye aday olmaktadır.
Enformatik çağın küçüğü, biz anladığını düşünmesek de her savaş, zulüm, acı ve açlığın sahnelerini özümsemiş oluyor televizyon ekranlarından. İşte siz masal ile ona hayatın aslında böyle olmadığını, kaplumbağanın kendini beğenmiş tavşanı nasıl da alt edebileceğini, birbiriyle kenetlenmiş orman sakinlerinin istediklerinde ormanın kralını kendilerinin nasıl da seçebileceğini fısıldamış oluyorsunuz kulaklarına.
İşte masal böyle bir vasıta. Adetâ güzelliklerin ayrıntılarda olduğunun bir başka göstergesi. Fakat burada masal anlatmaya tâlip ebeveyn hiçbir masal bilmediğini düşünüyor olabilir. Elimin altında oldukça hacimli bir masal kitabı duruyor. Yapı Kredi yayınları tarafından çıkarılmış bu kitabın adı “Her güne Bir Masal”. İçerisinde dünyanın muhtelif ülkelerinden derlenmiş 365 adet masalı ihtiva ediyor bu sevimli eser. Üstelik de on birinci baskısını yapmış. Okuyucuya şöyle seslenmek ister gibi: “Eveeet, ben bir masal kitabıyım. Ocak Ayıından Aralık ayı’na kadar her gün benden bir masal okuyasın çocuğuna, annesi, babası olur mu? Meselâ ocak Ayı’nın birinci günü ilk anlatacağın bir İtalyan masalı olacak. Adı da “Saka Kuşunun Takvimi”. Eğer beni düzenli takip edersen tam 365 masal anlatmış olacaksın. Düşünsene bir, her gün minik Zeynep’e iki kelime öğretsen eder 730 kelime. Dünyanın her yerinden değişik hayvanların isimlerini, masal kahramanlarının isimlerini de öğreteceksin. Nefis resimlerim de var ayrıca. Tertemiz sayfalarım beni okumanı bekliyor. Ne dersin?”

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 29/01/2007.

Bir Yanıt to “Her Güne Bir Masal”

  1. çok sıkıci veresim çok gıcık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: