Mostar Dergisi Üzerine Birkaç Söz

logo.jpg

Dergi, sonradan tanıştığım bir arkadaşımız vesilesiyle ulaştı adresime.
Kapağından, aldığı reklama kadar son derece titiz uğraşıların ürünü olduğunu hemen fark ediyorsunuz. İçerik itibarıyla da medeniyet, kent kültürü, tarih ve aktüel konular uzmanları tarafından kaleme alınıyor. Umarım uzun soluklu olur. Tavsiye ederim.

*****
“Mostar”ın anlamını editörü şöyle ifade etmiş:
“Çağ ışık hızıyla ilerliyor… Yaşlı yerküremizin devinim hareketi hiç bu kadar baş döndürücü olmamıştı. Her yeni gün, yeni sosyal ve politik gelişmelere gebe… İnsanlık, sarıldığı her şeyin kollarının arasında kaybolduğunu gördükçe tanımsız travmalarla sarsılıyor. Savaşlar, eskisinden daha acımasız.. Şiddet uygulamak için gerekçe bildirme ihtiyacı duyulmuyor. Hatta doğa bile beklenmedik hareketlerle daha sık şaşırtıyor.

Bu dönüşüm çağında değerlerimizin yeniden tanımlanması, kültürel kodlarımızın hatırlanıp yerli yerine konulması ihtiyacı, her zaman olduğundan daha şiddetle kendisini hissettiriyor. Tıpkı Avrupa aydınlanmasının yaşandığı çağlarda olduğu gibi yeniden eskiyi hatırlayıp yeniye güzargah belirleme ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Eğer insanlık durup düşünmezse, eğer yeryüzündeki binlerce yıllık yaşamın tecrübesine kulak vermezse, medeniyet dediğimiz şey bilinmedik yollarda kaybolup gidecek.

Bu kaygı , bir yolculuğa çıkma gereksinimi doğurdu. Şark söylencelerinde bilim ve hikmeti aramak için ayağına demir çarık giyen, eline asasını alıp yollara düşen kahramanlar vardır ya, öylesi bir amaçla çıkılan, öylesi bir yolculuk bu. Medeniyet denilen bilim ve hikmet sentezine uzanan bu arayışa, Mostar yolculuğu adını verdik. Çünkü Mostar, bizim ezeli yolculuğumuzun durduğu yerdi. Orada durmuş ve batı ile doğunun arasına zarif bir köprü kurmuştuk. Bundan sonra bu köprü üzerinden gelip geçen farklı diller, farklı dinler, farklı cinsler birbirini dinlesin, birbirini anlasın diye…”

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 05/01/2007.

Bir Yanıt to “Mostar Dergisi Üzerine Birkaç Söz”

  1. Allah razı olsun. Ellerinize sağlık. Toplumun dinden ve kendinden uzaklaştığı bu zamanda böyle bir dergi çıkardığınız için.Rabbim yolunuzu daim eylesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: