Türk Ali Bey

 turkce.gif

Bu gidişatla az bir zaman sonra, sözgelimi esnaf çay evininin ahizesinden iki bardak çay siparişi için, “ Osman Âbey, too tii pliiiz” denilecek ve “okey ciğerim” şeklinde cevap alınacaktır.

Günlük hayatımızda kendi öz kültürümüzü kendi elimizle daralttığımız, farkına varmasak da yok ettiğimiz ve acısı bunun farkında olmadan yaşayıp gittiğimiz bir vakıadır. Bir milletin kayboluşu lisanının kayboluşuyla başlıyor. Onu kaybeden, evvel kendini sonra vatanını kaybedecektir.

Bireyler olarak bizler, lisanımızı yok etmek kastı taşımayız elbette. Türkçemiz bugün, özellikle iletişim unsurlarının yoğun etkisi altındadır. Televizyon ve internet kanalıyla lisanımıza giren ve artık dudaklarımızdan düşürmediğimiz sayısız “yeni yetme” kelimeye sahibiz. “Avrupa Birliği Uyum Süreci” denilen dönemlerden geçerken, hiç de mecbur olmadığımız halde dükkan ve mağazalarımıza, ticari üretimlerimize ecnebi isimleri veriyor, içimizi ferahlatan! gizli kasılmalar ve böbürlenmeler tecrübe ediyoruz. Bu gidişat hiç de hayırlı değildir ve yetkililer, iş bilirler müdahale etmedikçe, kişisel anlamda bizler hassasiyet göstermedikçe vehamet artacak görünmektedir.

Bu gidişatla az bir zaman sonra, sözgelimi esnaf çay evininin ahizesinden iki bardak çay siparişi için, “ Osman Âbey, to tii pliiiz” denilecek ve “okey ciğerim” şeklinde cevap alınacaktır. Esasen esnaf çay evinin adı birçok çaycı tabelasında “tea home” bile olmuştur şimdiden. Okey zaten lisanımıza yerleşti. Ciğerim eklemesi ise ödün vermeye asla kıyamadığımız “insana yakınlığımızın” nişanesi olarak kalacak, Osman Ağabeyine çay isteğini ileten ilkokul mezunu çırak Musa’ya, ecnebi bir lisan öğrenememiş olanlarımızın dilinden, “vay len öğrenmiş kerata İngilizceyi” tarzında hitaplar işitilecektir. Lisan bilmek önemlidir, gereklidir ancak biz bu bilmeyi yeri ve zamanında kullanmak zorundayız.

Bir arkadaşımın ilettiği mesajı okuduktan sonra paylaşma gereği duydum bunları. Aşağıdaki satırlarda okuyacaksınız.

Bu basit örnekle izah ettiğim vehameti gidermenin yolu, en azından bunu dert edinenlerin dert edinmesi sayesinde olacaktır. İş kişisel olarak bizden başlıyor kısacası.

TÜRK ALİ BEY
Vatandaş “Türk Ali” ALİ Bey, sabah saat 7.00’de Casio masa saatinin alarmıyla gözlerini açtı.Puffy yorganını kaldırdı. Hugo Boss pijamalarını çıkarıp Adidas terliklerini giydi.
WC’ye uğradıktan sonra banyoya geçti.Clear şampuan ve Protex sabunuyla duşunu aldı.Colgate ile dişlerini fırçaladı.
Rowenta ile saçlarını kuruttu. Bill’s gömleğini ve Pierre Cardin takımını giydi.
Lipton çayını içti.Sony televizyonda medya özetlerini ve flashhaberleri izledi.

Citizen kol saatine baktı.Aile fertlerine ‘çav’ deyip Hyundai otomobiline bindi.Blaupunkt radyosunu açarak,rock müziği buldu.

Ağzına bir Polo şeker attı.Şehrin göbeğindeki Mega Center’daki ofisine varınca,Casper bilgisayarını calıştırdı. Microsoft Excel’e girdi.Ofisboy’dan Nescafe’sini istedi.Saat 10.00’a doğru açlığını yatıştırmak için Grissini yedi.Öğlen Wimpy’s Fast Food kafeteryaya gitti.Ayak üstü,Coca Cola ve hamburgeri mideye indirdi.Camel sigarasını yakıp Star gazetesini karıştırdı.
Akşam-üzeri iş çıkışı Image Bar’a ugrayıp JB’sini yudumladı,sonra köşedeki Shopping Center’a uğradı.Eşinin sipariş ettiği Persil Supra deterjan, Ace çamaşır suyu, Palmolive şampuan,Gala tuvalet kağıdı,Sprite gazoz ve Johnson kolonyayı alarak kasaya yanaştı.Bonus kartıyla faturayı ödedi.
Hafta sonu eşi Münevver’le Galleria’ya giden Ali Bey,Showroom’lar dolaşıp Kinetix ayakkabı,Lee Cooper blue jean satın aldı.
Akşam evde bir gazetenin verdiği TV Guide’a göz atan Ali Bey,kanallar arasında zapping yaparak,First Class,Top Secret,Paparazzi gibi programlar
izledi.Aynı anda Outdoor dergisini karıştırdı.
Saat 22.00’ye doğru Show’da Türk dili üzerine panel başladı.Uykusu gelen Ali Bey,televizyonu kapatıp yatak odasına geçerken, kendini mutlu hissetti.
“Ne mutlu Türk’üm diyene!” diye gerindi ve uyudu.
Hala da uyuyor…..

(İleti, Gerçek Hayat’tan alınmıştır)

14 Ağustos 2006

~ tarafından Hayata Dair Notlar 25/12/2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: