Pardon, Sizin de bir Soykırım İddianız Var mı Acaba?

 soykirim.jpg

Türkiye son yıllarda kökü dışarıda hiç bu kadar “iddia” iddialarına maruz kalmadı. Birbiri ardına iddialar üretilmekte ve hiç bitmeyecek isteklerde bulunulmaktadır. Bütün bunlar görünüşte ülkemizin AB sürecinde işi ciddiyete bindirmesinden kaynaklanmakta ise de, hadiselerin geri planında derin ve ince planlar yatmaktadır.

Avrupa Parlamentosu raporunda geçen ifadelerin ardından şimdi de Asur-Süryani soykırımı iddialarının tanınması için Avrupa’da kampanyalar başlatıldı. Asur-Süryani soykırımının tanınması için uğraş veren Seyfo Centre derneği yetkilisi Sabri Ataman’ın çabasıyla, Hollanda’nın en büyük televizyon kanallarından birinde 9 Ekim 2006 Pazartesi günü saat 19.25’te Asur-Süryani soykırımı üzerine bir program gösterileceği gelen haberler arasında. Seyfo Centre yetkilileri ayrıca 10 Ekim Salı günü saat 14.00’da Hollanda’nın Enschede şehrinde bir basın toplantısı düzenleyerek basın toplantısında ilk defa AP raporuna yansıyan soykırım iddiaları ile ilgili Asur-Süryaniler’in bu konudaki istemlerini dile getireceklermiş.

AB Haber’de yayınlanan basın açıklamasında, 1915 yılının sadece Ermeniler için değil Asuriler için de soykırım yılı olduğu iddia edilirken, Osmanlı döneminde 500 bin Asuri’nin öldürüldüğü öne sürülmüştür.

Bugün Türkiye’de 40’a yakın köy süryanice konuşmakta olup çoğu Mardin çevresinde yaşayan 30 bin kadar süryani bulunduğu tahmin edilmektedir. 1934 yılına kadar “Süryani Kadim Patriği” Mardin “Deyruzzaferan” manastırında oturmuştur. Sonradan bunların ekseriyeti Protestanlığı kabul ettiklerinden eski cemaatlerinden ayrılmışlar ve dağınık olarak başka ülkelerde ikameti tercih etmişlerdir. Buna ilaveten kendi içlerindeki ihtilaflardan bunalan çoğu Süryaninin Müslüman olduğu bilinmektedir. Son zamanlardaki göç sebeplerinden biri de, Güneydoğuda cereyan eden terör olaylarıdır. Osmanlı döneminde 500 bin Süryani bulunduğu da bir iddiadır.

Meselenin tarihi derinliğine bakıldığında durum, illa bir iddiada bulunulacaksa bizi haklı kılmaya yetecektir. Süryani kilisesinin çöküş sebebi, Katolik kilisesi, yani Roma’dır. Haçlı seferleri sırasında Süryanilere Katolikliği kabullenmeleri için yoğun baskılar yapılmıştır. Esasen bu hal, Katolikliğin merkezi Roma’nın türlü coğrafyalarda yaptığı genişleme, büyüme ve hakim olma siyasetinden başka bir şeyle izah edilemez. Bu sebeple ortaya bir soykırım iddiası atılacaksa bu, siyasetin değil tarihin işi olmalıdır. Ancak onların gözleri var görmez.

Korkum o ki, yarın Ruanda ahalisinden bir ekip gelir de, şu bize yaptığınız soykırımı bir açıklayın derse ne yapacağız?

İddianız Bittiyse Ekümenik Patriğe Çiçek Götürelim!

İddialar ve dönen dolaplar canımıza yetmiştir. Şimdi de, ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan bir karar tasarısında Türkiye’den “Ekümenik Patriğin hakları ve din özgürlüklerine saygı göstermesi istendi. Kongre’nin Yunan Dostluk Grubunun kurucuları olan demokrat Carolyn Maloney ve cumhuriyetçi Michael Bilirakis’in girişimiyle sunulan karar tasarısında Türkiye’den “Ekümenik Patriğin haklarına ve din özgürlüklerine saygı göstererek Avrupa Birliği’nin insan haklarının korunmasına ilişkin standartlarına uyması” talep ediliyor.

Çoğu demokrat partiye mensup, dokuz Temsilciler Meclisi Üyesinin daha imzasını koyduğu karar tasarısına ilişkin olarak bir açıklama yapan Carolyn Maloney, Türkiye’nin AB üyeliği kriterlerini yerine getirmesinin şart olduğunu belirterek şunları söylemiş:
“Türkiye’nin Ekümenik Patriğin uluslararası statüsünü tanıması ve saygı göstermesi ve ruhban okulunun yeniden açılmasına izin vermesi şarttır. Din özgürlüklerine yapılan baskılara son verilmesi zamanı geldi.”

Tabii, nasıl emredersiniz, öyle yapalım!

Şimdi iktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, didişmeleri bir kenara bırakarak memleketin bekası adına birlikte düşünmek ve hareket etmek vaktidir. Zira rüzgarı arkasına alan pupa yelken üstümüze gelmektedir.
10 Ekim 2006

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 25/12/2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: