PAPA’NIN HERZELERİ VE DİYALOG MESELESİ

 

papa.jpg

Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri büyük papaz 16. Benediktus’un Almanya ziyareti sırasında, 12 Eylül Salı günü Regensburg İlahiyat Fakültesi akademisyenlerine hitaben yaptığı konuşmada, İslam konusunda kullandığı ifadelere tepkiler sürüyor. İlk tepkiler Pakistan Meclisi’nin alt kanadı, Filistin, İslam Konferansı Örgütü, Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve Lübnan’dan geldi.

Diyalog muhataplarının başı olan Papanın, durduk yerde, kimilerince yürütülen medeniyetler ve dinlerarası diyalog söylemlerinin heyecanını yitirmediği şu günlerde böyle bir açıklama yapmış olması, İslam dünyasında “kışkırtıcı, yanlış ve çirkin” olarak değerlendirildi.

Papa neler demiş, nelere vurgu yapmış önce ona bakalım. İşte Katolik Hıristiyanlığın yaşayan en büyük siyasi ve dini otoritesi kabul edilen lâ yüs’el Papa’nın, İslam ve Efendimiz (a.s) hakkındaki görüşleri:

1.“Dinde zorlama yoktur” görüşü, Muhammed’in güçten yoksun ve tehdit altında olduğu döneme aittir.

2.Muhammed’in getirdiği hiçbir yenilik yok. Sadece kötü ve insanlık dışı şeyler getirdi. Tıpkı vaaz ettiği dinin kılıç gücü ile yayılması emrini verdiği gibi.

3.“Hıristiyanlıkta Tanrı ve akıl arasında ayrılmaz bir bağ var. İslam’da Tanrı o kadar soyut ki, akıl ile Tanrı arasında bu bağ yok. İslami cihad akla ve Tanrı’ya karşıdır”

Papa’nın konuşmasını daha da ilginç hale getiren iki unsur dikkatimizden kaçmayacak derecede önemlidir. İlki, İtalyan basınının önde gelen gazetesi La Repubblica’nın da işaret ettiği şekliyle, konuşmanın İstanbul ve Ankara’dan sonra en büyük Türk şehri sayılan Berlin’de yapılmış olması, diğeri de Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesine denk gelmesidir. Öte yandan, Papa’nın Vatikan Din Devletinin başı ve Katolik Hıristiyanlığının ruhani lideri sıfatıyla, kritik zamanda yaptığı siyaseten tamamen acemice ve ilmi açıdan isnadı bozuk bu değerlendirmeler, Müslümanlar hakkında ne düşüneceğini bilemeyen batılılar ile özellikle bizim diyalog taraftarlarının zihinlerine yeni soru işaretleri bırakacaktır.

Hıristiyan din otoriteleri İslam’a karşı tarih boyunca sürdürdükleri aynı nefret ve katı tutumlarına devam etmektedirler. Vatikan cephesinde değişen bir şey yoktur. Değişen, Simun Petrus’un farklı cismani görünüşlerde olan halefleridir. Bu anlamda Katolik Hıristiyanlığının şimdiki lideri 16. Benediktus da, seleflerinin yolunu izlemeye devam etmektedir.

Papa’nın hezeyanına tepki olarak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun, zamanında ses vermesini isabetli bulduğumuzu belirtelim. Laiklik tartışmalarının hiç bitmediği ülkemizde, memleket insanının yüreğine bir başka açıdan su serpmiştir. İslam dünyasından gelen tepkilerin artması üzerine papa, özür dileyeceği yerde “sözlerinin yanlış anlaşılmasından dolayı incindiğini” adamları aracılığıyla duyurarak, adeta ne cinsten olursa olsun diyaloga yanaşmayacağının sinyallerini vermiştir.

Burada papanın yaptığı konuşma hakkında detaylı bir karşı değerlendirme yapma gereği duymuyoruz. Zira tarihin hakikati kimin ne haltlar yediğini ortaya koymuştur.

Protestan hareketinin ortaya çıktığı dönemleri hatırlatırcasına bugünün batı insanı, o dönemlerin protestosuna kaynaklık eden haksızlıklara itirazının yerine, şimdi sonsuz hazcılığı koyarak Hıristiyan inanç temellerine, Papa’nın otoritesine, kilise ve onun kurumlarına karşı şimdilik ferdi yaklaşımlar ve bakış açıları geliştirmekte, aklı karışıkları ise kutsalı sorgulamaktadır. Buna ilaveten, 11 Eylül ve karikatür krizi sonrası, İslam’a merakın giderek arttığı bilinmektedir. Vatikan, bu daralmışlık içinde anlaşılan o ki, kendini yeni kitlelere kabul ettirme ve egemenliğini geniş coğrafyalara yayma konusunda bir yenilenme içindedir. Yoksa Dinler Tarihini bilmeyen, tarihi okumaktan aciz bir ruhani liderin varlığı mümkün değildir.

Kanaatimizce meselenin medeniyetler ve dinlerarası nokta-i nazarından bizi ilgilendiren tarafını şu şekilde görmemiz gerekmektedir: 1. Diyalog esasen iyidir. İnsan konuşarak anlaşabilen bir varlıktır. Bu, hem insani hem de bütün dinler ve inançlar açısından anlaşılmasında sorun bulunmayan bir gerçekliktir. Çünkü diyalog, insanın fıtri eğilimlerden biridir. (Seninle diyalog istiyorum) 2. Diyalog muhataplarının istenen düzeyde sonuç alabilmeleri samimiyetlerine bağlıdır. Müslümanların gerek medeniyetler arası, gerekse dinlerarası samimi çabaları maalesef karşılık görmemektedir ve görmeyecektir. Papa’nın çirkin üslubu, bunun en son örneği olmuştur. Papa, benim dinimi muhatap almak -tanımak değil- konusunda, II. Vatikan Konsili’nde alınan karara muhalefet etmektedir. Bu arada, II. Paul’ün 1991 yılında ilan ettiği Redemptoris Missio (kurtarıcı misyon) isimli genelgesini hatırlatmış olalım: “Dinlerarası diyolog, kilisenin bütün insanları kiliseye döndürme amaçlı misyonunun bir parçasıdır. Bu misyon aslında Mesih’i ve İncil’i bilmeyenlere ve diğer dinlere mensup olanlaradır”. (Beni tanı ki, ben de seninle istişare edeyim. Ama sen buna yanaşmıyorsun) 3. Katolik dünyasının, Müslümanların talebine itibar ettiğine dair hiçbir emare yoktur. Aksine, 2000 yılı mesajında II. Paul; “birinci bin yılda Avrupa Hıristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda ise Asya’yı Hıristiyanlaştıralım” demek suretiyle diyalog girişimlerinin önünü tıkamıştır. (Benimle uzlaşmak istememen, tanımak istemediğin anlamına geliyor. Bütün sınırları hep kendin çizmek istiyorsun. O halde yapılacak bir şey yok. Beni, “evrensel homojen devletinizin” tek düşmanı olarak görmeye devam ettiğin sürece, seni muhatap almayacağım. Lekûm dînukum veliyedîn…)
19 Eylül 2006

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 25/12/2006.

Bir Yanıt to “PAPA’NIN HERZELERİ VE DİYALOG MESELESİ”

  1. mükemmmel…bunu bir de hoca efendiciler de okusalarda biraz gözleri açılsa keşke…Allah C.C. kalplerimize perde indirmesin inşaallah.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: