HOLLANDA’YI NASIL BİLİRSİNİZ?

hollanda1.jpg

Hollanda’yı nasıl bilirsiniz? Lalesi, ineği, sütü, peyniri ve güneş doğmadan işine gücüne giden insanıyla mı? Sizi bilmem ama, Hollanda’yı hür dünya bundan sonra Türk vekil adaylara yaptığı ayak oyunuyla bilecek.

Hem gurbetçilerimizi hem de bizi ilgilendiren bir gelişme var gündemimizde. Din ve siyaset lobilerinin hız kesmeden aleyhimize karalama kampanyaları düzenledikleri günlerden geçiyoruz.

Hollanda’da 22 Kasım’da yapılacak genel seçimler öncesinde Ermeni iddialarını reddeden Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden Erdinç Saçan, Hıristiyan Demokrat Parti’den de Ayhan Tonca ve Osman Elmacı aday seçim listelerinden çıkarıldı. Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin listesinde ikinci sırada yer alan Nebahat Albayrak’ın dışında üç aday daha bulunuyor. Hıristiyan Demokrat Parti’de ise Coşkun Çörüz, 19’uncu sırada yer alıyor. Parti önce, Türk adayların milletvekilliğine aday olma şartını sözde ermeni soykırımını kabul etmelerine bağladı. Ayhan Tonca ve Osman Elmacı’nın, partinin dayatmasına boyun eğdikleri haberi dünya medyasına yansıdı. Ancak haberin doğru olmadığı kısa süre sonra anlaşıldı. Bu arada apar topar adaylıkları düşürüldü ikisinin de. Sebep, Hollanda Ermeni Federasyonuna bağlı 24 Nisan adlı kuruluşun, Hıristiyan Demokrat Partisi’ne gönderdiği mektupta, ermeni iddialarını kabul etmeyen Türk adayların, adaylıklarının reddini istemesiydi. Hıristiyan Demokrat Parti yönetimi tarafından listeden çıkarılan Türk adaylar Ayhan Tonca ve Osman Elmacı’nın, daha önce parti yönetiminin ağır baskısıyla partinin soykırım konusundaki görüşlerine katıldıklarını açıkladıkları ancak yalan söyledikleri ermeni lobisi tarafından gündemden düşürülmemişti. Adaylar, sözde tasarıyı kabul etmiş olsalardı elbette adaylıkları devam edecekti. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nden (UETD) yapılan açıklama ile işin doğrusu anlaşıldı. Koltuk uğruna sözde soykırımı kabul eden kimse olmamıştı. Bu husustaki soruna ilişkin fırtınalar kopmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi gerektiğini iddia etmiş ve resmi ziyaret için gittiği Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, sözde soykırım konusundaki soruyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yanlışlarını ve dramlarını kabul eden her ülke büyür” demişti.

Şimdi, adaylıkları güçlü ermeni lobisiyle düşürülen Türkler ve Fransa cumhurbaşkanının açıklamasından payımıza düşeni iyi anlamalıyız.

Medeniyetler ve dinlerarası diyalog söylemleri, ne zaman içeride ve dışarıda muhatap biz olsak, monologa dönüşüyor. Plan ve kurguları başkaları yapıp, kabule zorlanıyor ve sizin görüşünüz nedir diye bize soran bulunmuyor. Hollanda’da seçimlere az bir zaman kalmışken Türk adaylara reva görülen antidemokratik uygulama ile Fransa Cumhurbaşkanı’nın Erivan’daki konuşması nasıl da denk düşmüştür. Hollanda’nın onca ayrımcılık, eğitim ve ekonomik sorunları varken, Ermeni lobisinin tek bir mektubu, seçim atmosferini anında adayların aleyhine çevirmiştir. İşin üzücü tarafı Saçan, Tonca ve Elmacı’nın, Türk toplumunun bu konudaki tepkisinin de yetersiz olduğuna dikkat çekmesi oldu.

Bizim, her yerde ağırlığını hissettirecek çok etkili ve amacının izini süren siyasi lobilere ihtiyacımız var. Hollanda yahut başka bir memleket bizim için uzaklarda değildir. Bu sebeple olup bitenlere nemelazımcılıkla yaklaşmak, doğru bir duruş olmaz. Orada olup bitenlerin hayra tebdilini dileyelim. Bakarsınız bu gelişmeler sadece Hollanda’da değil, öteki ülkelerde de lobicilik adına gurbetçilerimizin kenetlenmesine vesile olur. Mevlâ görelim neyler…
2 Ekim 2006

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 25/12/2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: