BİR ANKETİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 ogrenciler.jpg

Medya ve sosyal hayatın gündemini takip etmeye çalışan biri olarak, anketlerden elde edilen verilerin son derece önemli olduğunu düşünürüm. Önemli gördüğüm anket çalışmaları içinde siyasi olanları malum sebeplerden dışarıda bırakıyorum. Anket verileri, muhataplarının aynaları olmak bakımından içinde yaşadığınız toplumun ölçülerini ortaya koyarlar.

Uluslararası Politik ve Strateji Araştırmalar Merkezi’nin 17 ilde 1850 lise 1, 2 ve 3.sınıf öğrencileri arasında Haziran ayında yüz yüze yapılan yaptığı “Gençler Hayatı Nasıl Algılıyor?” başlıklı anketten çarpıcı sonuçlar görünce, “bu kadar da olamaz!” demekten kendimi alıkoyamadım.

Evvelen çuvaldızı kendime batırmak suretiyle, bu ankette çıkan “vahim” sonuçlardan bazılarını yorum ve görüşlerinize bırakıyorum. Lütfen siz de çuvaldızınızı yanınızda hazır bulundurun. Çünkü bu toplumun gençleri benim, senin, onun evladı, yeğeni, torunu, yakını olurlar. Anketin ürütücü sonuçlarını okuduktan sonra, kendi adımıza “hiç olmazsa bir şey yapayım” demeyi ve “o bir şey” ne ise yapmayı ihmal etmeyelim lütfen.

-Gençler en çok ÖSS’yi kaybetmekten korkarken, Allah korkusu ise altıncı sırada yer almış.

-Gençlerin yüzde 65’i hayatında bir kere uyuşturucu kullandığını ifade ederken, yüzde 26’sı uyuşturucu kullanıcısı olduğunu itiraf etmiş. Sigara değil, dikkat buyurun. “Bunları kullanırken sizi etkileyen faktörler neydi” sorusuna ise “Okul ve ailevi problem (yüzde 28), arkadaş çevresi ve özenti (yüzde 25), merak (yüzde 17), canım istedi (yüzde 10), çaresizlik (yüzde 6), sorunlardan kurtulmak için (yüzde 5)” yanıtı verilmiş.

-Gençlerin idolü hala Polat Alemdar olurken, en sevdikleri sanatçı Sezen Aksu ardından da İsmail YK olmuş. İsmail YK’nın “Allah Belanı Versin” parçasının revaçta olması dikkat çekici. “Kendinize yetişkin olarak kimi örnek alırsınız” sorusuna verilen yanıtlar ise oldukça ilginç. Gençlerin idolleri sırasıyla “Polat Alemdar, anne, baba, öğretmen, teyze, dayı, abi, Atatürk, Hülya Avşar, Recep Tayyip Erdoğan, Alpacino, Hz.Muhammed, kuzen, Seray Sever, Aziz Yıldırım” olarak belirlenmiş.

-Yüzde 43’ü internette sohbet odalarına girdiklerini, yüzde 23’ü porno sitelerine baktıklarını, yüzde 15’i ise oyun oynadıklarını söyleyip, yüzde 46’sı en son ne zaman kitap okuduğunu hatırlamazken, yüzde 33’ü ise uzun zaman önce demekle yetinmişler.

-Gençlerin yüzde 74’ü şiddet gördüklerini dile getirirken, şiddeti en çok baba, abi, öğretmen, anne ve arkadaşlarının uyguladığını ifade etmişler. Yine gençlerin yüzde 46’sı ise kendisine zarar verdiğini söylemiş. “Kendinize nasıl zarar verdiniz” sorusuna “Psikolojik olarak (yüzde 27), duvara kafamı vurdum ya da yumruğumu vurdum (yüzde 26), jiletle kendime zarar verdim (yüzde 14), intihar ettim (yüzde 11), cevap vermek istemiyor (yüzde 21)” karşılığı verilmiş.

Şimdi bu anketten daha önce haberdar olan veya anket alıntılı yazı-yorumumuzu okuyan değerli okuyuculara bir teklifim var. Acilen, yakınımızda duran gençlerimizi gözlemleyip, soruna çözüm olabilecek “en az bir şey” yapalım. Ne dersiniz?
23 Eylül 2006

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 25/12/2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: