Sille Konağı’nda Bir Şiir Akşamı

 sille.jpg

Şu Sille’den aman gece geçtim görmedim…

Sille, tarih ve nostalji kokan özellikleriyle öne çıkan müstesna bir yer. Bir süredir de buradaki tarihi yapıların restorasyon çalışmaları, Selçuklu belediyesinin çabalarıyla devam ediyor. Umarız ki buradaki çalışmaların yükü sadece belediyeye kalmaz. Merakı olanlar Sille hakkında web ortamında arama motorları kanalıyla bilgilenebilirler.

Yıllarca gitmediğim Sille’ye, şu geçen bir yıl içinde birkaç ziyaretim oldu.
22 Ağustos akşamı, Selçuklu Belediyesi ve Aydınlar Ocağı Konya Şubesinin ortak çalışması ile Sille Kültürevinde “şiir akşamları”nın ikincisi yapıldı. Son ziyaretimin vesilesi şiir oldu.

Sille’ye değerli iki gazeteci yazar Mustafa Karaçelebi ve İbrahim Gülkara Beylerle birlikte programın başlamasından hayli önce gittik. Konağın bahçesinde ışıklandırma ve ses düzenlemeleri yapılırken kısa bir Sille turu attık. Şayet bir şehrin insanı bunaltan ortamında yaşamaktan başka çareniz yoksa, bu tür yerlerde kısa süre içinde bile olsa bulunmanın ruhunuzu rahatlatıcı tarafını hissediyorsunuz. Mekanın tevazuu ile iç dünyanız arasında sizi de mütevazı olmaya çağıran bir ülfet meydana geliyor adeta.
Sıcak gündüzlerin birbirini takip ettiği bu serin Ağustos akşamı şair dostlardan birbirlerini tanımayanlar tanış oldular. Program, Mustafa Karaçelebi’nin sunumu ve Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen Bey’in açış konuşması ile başladı. Ardından şairlerimizin kendi eserlerinden seslendirdikleri şiirlerle devam etti. Sille’nin kendine has akşam serinliği ve şiir dostlarının dikkate değer ilgisi “tekdüze olan günlük gaileleri” unutturdu. Sadece şiir vardı. Bir arada görmeye nasip olmayacak halk ozanlarımız ve şairlerimiz “kendilerinden” olanı lütfedip arz ettiler. İbrahim Demirci ve Ahmet Efe şairlerimizin, Desteli İsmail ve Kul Remzi ozanlarımızın gönül seslerini işitmekten ayrıca mesrur olduk. Biz de bir şiirimizi seslendirdik.

Adı ne olursa olsun sanat faaliyetlerinin bir parçası olmak, hiç değilse takipçisi konumunda olmak hakikaten keyif verici oluyor. Biz Sille’de velhasıl, anlatılmaz yaşanır kabilinden bir akşam yaşadık.
Bir Teşekkür Notu
Programı tertip eden Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, Aydınlar Ocağı Konya Şube Başkanı Dr. Mustafa Güçlü Beyefendilere, bu faaliyetin gerçekleşmesinde çabasını esirgemeyen Mustafa Karaçelebi Beye, şiirleriyle hoş sadalar bırakan İbrahim Demirci, Ahmet efe, Mehmet Ali Köseoğlu, Ahmet Aka, İsmail desteli, Bilal Solak, Mustafa Remzi Sabancı, Hasan karaca, Mustafa Güneş, Öksüz Ozan (Ahmet Yıldırım), İsmail Altınışık, Melahat Ürkmez, Azizi Gök, Ahmet Arslan, Murat Güzel, Şeyma Ürkmez, Bayram Dikbaş ve bu hoş akşamda dostları yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Atilla Osmançelebioğlu’na, Tarım Eski Bakanımız Sami Güçlü’ye, Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacı’ya, İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar Beyefendilere kendi adıma teşekkür ediyorum.

24 Ağustos 2006

~ tarafından Hayata Dair Notlar 23/12/2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: