Formula 1’i KKTC kazandı

170pxkuzeykibristurkcumhuriyetibayragiwy2.png

Meraklıları, İstanbul Grand Prix’sinde Ferrari pilotu Felipe Massa’nın birinci olduğunu biliyorlar. Bu tür yarışlara şu yaşımıza kadar ilgimiz olmadı. Artık darb-ı mesel haline gelmiş bir deyişle, “İstanbul’da Grand Prix yapıldı da biz mi gitmedik” demekten kendimizi alamıyoruz.

Grand Prix, Türkiye’nin ve İstanbul’un –neredeyse üstüne para versek de bu kadar etkili olamazdık- tanıtımında ülkemiz hanesine yazılmış artı milyon puandır. Organizasyonun ekonomik getirileri hakkında yorum yapmaya hacet görmüyorum. Dilek Sabancı niçin koşuşturuyordu dersiniz?

Grand Prix yarışlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtımına nasıl olağanüstü katkı sağladığının “alışılmamış” türden hikayesini değerlendirerek tarihe bir not da biz düşmüş olalım. Hikaye şöyle:

Cumartesi günkü sıralama turları sırasında F1 yöneticileri İstanbul Park’taki ödül töreninde kupayı kimlerin vereceğini sorarlar. Bunun üzerine üçüncülük kupasını İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın, ikincilik kupasının ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun vereceği bildirilir. Ancak Başbakan ve bakanların resmi programlarının netleşmemesi nedeniyle birincilik kupasını verecek isim netleştirilemez. Formula yöneticilerinin bir gece önceden ödül verecek ismi sorması üzerine Hisarcıklıoğlu, “Protokolden kimin gelip gelmeyeceği henüz belli değil” diyerek, KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat sürprizini son ana kadar saklar. Esasen Talat’ın bile bu kurgudan haberi yoktur. Hatta Talat, “bir sıkıntı” olmaması hususunda çekince duyduğunu iletir. Sözü uzatmayalım, bunun kendi fikri olduğunu ve bir sorun olmayacağını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu’nun planı gerçekleşir ve Ferrari pilotu Massa, ödülü Talat’ın elinden alır.

Cumhurbaşkanı Talat, hayatında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye bir yerin adını duymayan yüz milyonlarca insana “Cumhurbaşkanı” olarak anons edilmiştir. Bu durum karşısında şimdi ne var bunda demenin zamanı değil aziz okurlar. İstanbul Park’taki yarışları, 203 ülkede 2 milyar kişi izledi. Siz, biz, Kuzey Kıbrıslılar ve Kıbrıs davasına gönül vermiş binlerce insan, avazımız çıktığı kadar haykırsaydık ne kadar etkili olabilirdik. Aklımın erdiği günden beri “Kıbrıs’ta Türk varlığı ve Rumlarla müzakere” konulu, Ankara-Atina-New York hattında binlerce uçak seferi yapılmıştır. Hatta çocukluk yıllarımda dedemin lambalı radyosundan bu haberleri dinlerken, inşallah bizimkilerin uçağı düşmez diye dualar ettiğimi hatırlıyorum. Bir de, bunlar uçağın benzin parasını nasıl karşılıyorlar ki türünden merakımı. Demek ki çocuk aklımız, bunu beynimizin bir yerlerine kodlamış.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nu tanımam etmem. Akrabam filan da değil. Bildiğim TOBB başkanıdır o kadar. Fakat şimdi Hisarcıklıoğlu, yetişkin aklımın kahramanıdır. Hiçbir uzlaşmaya yanaşmayan Rumları çıldırtmış, bugün dünyada yaşayan her dört âdemoğlundan birini, KKTC diye bir ülkenin varlığından haberdar etmiştir. Zekice bir reklâm kotarmıştır. Allah hayırlı ömürler versin. Şimdi, bazıları bu işi “şark kurnazlığı” ve “kriz sebebi” diye eleştirecekler. Kendi adımıma, mesele halloldu demiyorum zaten. Kronik hastalıklar kolay iyileşmiyor. Ben “duyurulması gereken bir şey zekice duyurulmuştur” diyorum sadece.

Memlekette bazen “iyi” işler de oluyor.

28 Ağustos 2006

Reklamlar

~ tarafından Hayata Dair Notlar 23/12/2006.

2 Yanıt to “Formula 1’i KKTC kazandı”

  1. tebrikler diyorum çok guzel yerinde ve tabiri caizse cuk yerine oturan bir is yapmissiniz keske her turk sizin gibi olabilse diyorum

  2. Belgin Hanım’a…
    Wordpress bloğu Türkiye’ye kapalı. Bir yolunu bulup girmeyi başardım. Bu mesaj size umarım ulaşır.
    İlginize teşekkür ederim. Memleket adına kim güzel iş yaparsa takdirde kusur etmemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: